Krasimir Karakaçanov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krasimir Karakaçanov
Красимир Дончев Каракачанов
Zëvëndëskryeministër për Sigurinë Kombëtare
Në detyrë
4 Maj 2017 – 12 Maj 2021
KryeministriBojko Borisov
Paraprirë ngaStefan Yanev
Ministër i Drejtësisë
Në detyrë
4 Maj 2017 – 12 Maj 2021
KryeministriBojko Borisov
Paraprirë ngaStefan Janev
Pasuar ngaGeorgi Panajotov[1]
Të dhëna vetjake
U lind më (1965-03-29) 29 mars 1965 (59 vjeç)
Ruse,Bullgari
NënshtetësiaBullgar
Partia politikeIMRO (prej 1991)
Lidhjet e tjera
politike
Fronti Patriotik (2014–2017)
Patriotët e Bashkuar (2016–2021)
ShkollimiUniversiteti i Sofjes, Universiteti Jug-Perëndimor "Neofit Rilski"
Punësimihistorian i Ballkanit, politikan

Krasimir Donçev Karakaçanov ( bullgarisht: Красимир Дончев Каракачанов  [krɐsiˈmir kɐˈrakɐt͡ʃanof] ; i lindur më 29 mars 1965) është një politikan bullgar. Ai është lideri i Lëvizjes Kombëtare Bullgare - IMRO që nga viti 1991. [2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakaçanov thotë se nuk ka rrënjë nga rajoni i Maqedonisë, por si historian është bërë specialist i çështjes maqedonase . [3] Para revolucioneve të vitit 1989, Karakaçanov, duke qenë historian, ishte informator i Komitetit për Sigurinë Shtetërore për nacionalizmin maqedonas . [4] [5]

Polemikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakaçanov, i cili ishte zëvendëskryeministër bullgar, përdori termin ciganë të pasocializuar për të përshkruar romët në Bullgari, një term që kritikët thanë se i ngjante terminologjisë naziste të ciganëve asocialë . [6]

Gjatë protestave bullgare 2020–2021 kundër qeverisë së atëhershme të krahut të djathtë, Karakaçanov i lidhi protestuesit me aktivistë të të drejtave LGBT dhe u citua të thoshte: "Ne nuk mund të lejojmë disa OJQ sorosoide dhe parti të vogla, që nuk janë as në parlament, të vijnë në pushtet dhe të shkatërrojnë vendin. Në emër të çfarë? Për të futur martesat e homoseksualëve dhe për të krijuar një republikë gjinore." [7] Pasi kryeministri i atëhershëm Bojko Borisov propozoi draftin e një kushtetute të re për të qetësuar publikun, Karakaçanov shkroi: "Jam i sigurt se IMRO do të mbrojë pozicionin e saj për forcimin e vlerave familjare dhe martesës si një bashkim midis një burri dhe një gruaje, si dhe vendosjen e familjes në themel të të gjitha dokumentave normativë që lidhen me të drejtat e fëmijëve. Institucioni i martesës duhet të garantohet dhe mbrojtja nga futja e një gjinie të tretë, të pestë ose të 30-të duhet të jetë e shkruar qartë.” [7] Në lidhje me një rikthim të propozuar të shërbimit të detyrueshëm ushtarak për burrat, Karakaçanov shkroi: "Kjo është një nga mënyrat se si do t'i largojmë fëmijët tanë nga ndikimi i rrezikshëm i ideologjisë gjinore ." [7]

  1. ^ "Служебният кабинет „Янев“ прие властта: Кои са министрите в него (СНИМКИ)". Retrieved 14 May 2021.
  2. ^ "Дедовите червенотиквеничета". webcafe.bg (në bullgarisht). 10 shkurt 2014. Marrë më 31 mars 2014.
  3. ^ "Красимир Каракачанов, депутат, лидер на ВМРО: Кандидатурата на Беронов е с предизвестен крах". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The candidate of the ruling party, Rossen Plevneliev, running favourite in the presidential election in Bulgaria just one week before the vote". The European Elections Monitor. Fondation Robert Schuman. 17 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 6 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Four of Bulgaria's presidential candidates were communist-era State Security collaborators". The Sofia Echo. 27 shtator 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Dzhambazova, Boryana; Kingsley, Patrick (6 korrik 2020). "Europe's Roma Already Faced Discrimination. The Pandemic Made It Worse". The New York Times. ISSN 0362-4331. Marrë më 14 tetor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b c Nikolova, Milana (14 shtator 2020). "Bulgaria once led the way on LGBT+ rights in emerging Europe. Not any more". Emerging Europe. Marrë më 13 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)