Krisi Teigen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Teigen në Sidnej, Australi në Prill 2012

Christine Diane Teigen (e lindur më 30 nëntor 1985) [1] është një modele amerikane, personalitet televiziv dhe autore që bëri debutimin e saj në edicionin vjetor <i id="mwHQ">Sports Illustrated</i> Swimsuit në 2010 dhe, krahas Nina Agdal dhe Lily Aldridge, u shfaq në kopertinën e 50-vjetorit në 2014. Që nga viti 2015, ajo bashkëorganizon Battle Sync Battle me LL Cool J në Paramount Network .

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teigen u lind në Delta, Juta . [1] Nëna e saj është tajlandeze dhe babai i saj është me origjinë norvegjeze . [2] Mbiemri i saj shqiptohet /taɪɡən / nga familja, edhe pse më vonë preferoi shqiptimin e "gabuar" /tIɡən / . Babai i Teigen punonte si elektricist dhe familja lëvizte shpesh. Pasi jetoi në Hawaii, Idaho dhe Uashington, familja u vendos përfundimisht në Huntington Beach, California, kur Teigen ishte një adoleshente. [3] [4] Teigen ndoqi shkollën e mesme Snohomish në shtetin Uashington ku ajo ishte një nxitëse e tifozëve. [5] Ajo u zbulua nga një fotograf ndërsa punonte në një dyqan sërfi . [6]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është përfaqësuar në të gjithë botën nga IMG Models në New York . [7] [8] Ajo u bë një Babe e IGN në 2004 dhe modele zëvendësuese në Deal ose No Deal për 2006-2007. Në korrik 2007, ajo u shfaq në kopertinën e kalendarit të Maxim . Fushatat e saj përfshijnë Gillette Venus, Olay, Nike, kufjet Skullcandy, Gap Factory, XOXO, UGG Australia, Rock and Republika, Billabong, Beach Bunny Swimwear (për të cilët ajo ishte gjithashtu një korrespondente e javës së modës), dhe Nine West Fashion Targets Cancer Breast . Ajo ka shërbyer gjithashtu si një mikpritëse e përsëritur dhe kontribuese në E!, TMZ, MTV, FUSE / MSG, dhe Extra me Mario Lopez, dhe është shfaqur në Top Modelin tjetër të Amerikës dhe shiko What Happens Live . Në pranverën e vitit 2013, ajo ishte mikpritëse e konkursit të realitetit, Model Employee në VH1 . [9] Teigen u shfaq në numrin e rrobave të <i id="mwbQ">Sport Illustrated</i> në vitin 2010, dhe u emërua "Rookie of the Year". [10] Miku dhe modeli i saj Brooklyn Decker e kishte prezantuar atë me njerëzit në Sports Illustrated . [11] Ajo ishte gjithashtu një pjesë e çështjeve të rrobave të rrobave 2011, 2012, 2013 dhe 2014 Sports Illustrated . Në vitin 2014, ajo u shfaq në kopertinën e 50-vjetorit të Edicionit të Sporteve të Illustrated Swimsuit me Nina Agdal dhe Lily Aldridge . [12] [13]

Përveç Sports Illustrated, Teigen është shfaqur në kopertinën e revistës Ocean Drive, Cosmopolitan, dhe në editorialet për Italian Vogue, Esquire, Glamour, Galore dhe Cosmopolitan . [14] Projekte të tjera anësore përfshijnë krijimin e një koleksioni kapsulash me stilisten e rrobave të banjës DiNeila Brazil (e cila debutoi në Mercedes-Benz Week Fashion Swim në Miami në verën e vitit 2011) dhe paraqitja si një personazh i shfaqur në video lojën e EA Sports 2011 Need For Speed: The Run . [15] Kur nuk punon në botën e modelimit të modës, Teigen është një kuzhiniere dhe shkrimtare. Ajo u shfaq gjithashtu në një speciale të Gatimit të Kanalit në Shkurt 2013, me titullin Hungry Chrissy Teigen, duke detajuar menunë e saj të dasmës duke shijuar me të fejuarin e atëhershëm John Legend . [16] Kohët e fundit Teigen filmoi një speciale të Kanal gatimi të titulluar Cookies dhe Cocktails . [17]

Në 2012, Teigen u emërua Spike TV "E dashura jonë e re". Në 2013, Teigen u shfaq në videoklipin muzikor të bashkëshortit të saj John Legend për këngën " All Of Me ", e cila u frymëzua nga lidhja e tyre. [18] Në prill të vitit 2014, Teigen u shfaq në një skeç Inside Amy Schumer duke luajtur një version të trilluar të vetes si këshilltar marrëdhëniesh. [19] Teigen paraqitet si gjykatëse në emisionin e ri të gatimit MTV2 Snack-Off . Në Janar 2015, Teigen u shfaq si yll i ftuar në The Mindy Project si e dashura e burrit të cilit Mindy humbi virgjërinë. Në prill të vitit 2015, Teigen u bë një bashkëpritëse në Spike, më vonë Beteja e Sync Lip Parncount e Paramount së bashku me LL Cool J. [20] Teigen bashkëorganizoi Billboard Music Awards me Ludacris . [21] Nga shtatori 2015 deri në qershor 2016, ajo ishte stilistja e ushqimit në emisionin e jetesës së Tyra Banks, FABLife . [22]

Më 11 Tetor 2017, Teigen lëshoi një linjë veshjesh, në bashkëpunim me Revolve. [23]

Në vitin 2018, për të përkuar me botimin e librit të saj të dytë të gatimeve, Teigen lëshoi një linjë gatimesh, Cravings nga Chrissy Teigen, të disponueshme përmes Target . [24]

Në shkurt të vitit 2019, Teigen u paraqit si gjyqtare për serialin e ardhshëm të konkursit në komeditë e NBC-së Bring the Funny . [25]

Teigen aktualisht është duke zhvilluar Gjykatën e Chrissy, një serial të realitetit në sallën e gjyqit Judge-Judy -style, e vendosur të nisë në Prill 2020 në Quibi . Teigen do të interpretojë yllin dhe do të shërbejë si prodhues ekzekutiv për serialin.

Më 4 nëntor 2019, Teigen lançoi faqen e saj të internetit të gatimit, dëshirat nga Chrissy Teigen Arkivuar 5 nëntor 2019 tek Wayback Machine . Uebfaqja, e cila përmban receta të reja, sugjerime për gatimet, anekdota udhëtimi dhe këshilla argëtuese, bashkon aspektet e jetës profesionale dhe personale të Teigen-it. [26]

Si autore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 shkurt 2016, Teigen publikoi Cravings: Receta për të gjithë ushqimin që dëshironi të hani, redaktuar nga Francis Lam, i cili ishte një bestseller i New York Times [27] dhe libri i dytë më i shitur i gatimit i vitit, sipas Publishers Weekly. [28] Më 18 shtator 2018, Teigen publikoi librin e saj të dytë, me titull Lakmitë: Të uritur për më shumë, i njohur edhe si Lakmi 2 . [29]

Pikëpamjet politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teigen identifikohet si një liberale dhe është një kritike e presidentit amerikan Donald Tramp dhe ka fituar vëmendjen e mediave për falsifikimin e saj ndaj tij në një marshim Families Belong Together . [30] [31] Postimet e saj në Twitter përfshijnë disa nga kritikat e saj më të famshme të Trump.

Për më tepër, Teigen ka mbështetur dy kauza politike në të kaluarën: të drejtat e abortit dhe të drejtat e imigrantëve. [32] [33] Në vitin 2018, ajo bëri thirrje për të bërë një seri donacionesh prej 72,000 dollarë ACLU për 72 vjetorin e lindjes së Presidentit amerikan Donald Trump . [34] Për më tepër, ajo ka mbështetur publikisht Planifikimin e Prindërimit dhe ka bërë dhurime për organizatën pas Qitjes së Planifikuar të Prindërimit në Kolorado Springs në vitin 2016. [35] [36]

Gjatë presidencialeve të Partisë Demokratike të vitit 2020, Teigen miratoi Elizabeth Warren . [37]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teigen u martua me këngëtarin John Legend më 14 shtator 2013 në Como të Italisë . [38] Legjenda i propozoi Teigenit në Dhjetor 2011, pas katër vjet takimesh; [39] [40] ata së pari u takuan në xhirimet e videos së tij muzikore të vitit 2006 për "Stereo". Kënga " Gjithçka imja " i ishte kushtuar asaj. [41] [42] Ata kanë dy fëmijë, një vajzë, Luna, e lindur më 14 Prill 2016 [43] dhe një djalë, Miles, [44] lindur më 16 maj 2018. [45] [46] [47] Të dy fëmijët u konceptuan përmes fekondimit in vitro . [48] Ajo ka folur hapur për betejën e saj me depresionin pas lindjes . [49]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vit titull rol Shënime
2007-2008 Marrëveshje ose pa marrëveshje Vetë / Mbajtësi i çështjes Sezoni Pilot dhe Sezoni 1 [50]
2011 Cookie & kokteje vetë Programi i Kanalit të Gatimit
2012-2015 Modeli Top Top i Amerikës Vetë / Gjykatësi i Sfidës 2 episode
2013 Punonjësja model Vetë / Pritëse 8 episode
2013-2014 Pamja Vetë / bashkë-pritës i mysafirëve 2 episode
2014 Brenda Amy Schumer vetë Episodi: "Doktor Boner"
2014 Pushim rostiçeri Vetë / Gjyqtar 18 episode
2014 qesharake vetë 1 episod
2014 Ikja 1 episod
2015-2016 FabLife Vetë / bashkë-pritës 179 episode
2015-prezent Beteja për sinkronizimin e buzëve 84 episode
2015 Projekti Mindy hir Episodi: "San Francisko Bae"
2016 The Toycracker: Një Mini-Muzikore Spektakolare arrëthyese Filmi televiziv
2017 Palë dyshe: Duke parë dyshe vetë Segmenti ” MILF $ "
2017 Të qëndrojmë me Kardashianët Sezoni 14, Episodi 4
2018 Hotel Transilvani 3: Pushime Verore Kristal
2018 Një Krishtlindje Legjendare me John dhe Chrissy vetë Krishtlindje speciale
2019 Zeri Episodi: "Premiera e Audicioneve të Verbra, Nata 1"
2019 Mosmarrëveshja familjare e famshme Episodi: "Chrissy Teigen & John Legend vs. Rregullat e Vanderpump "
2019 Sillni Qesharak gjyqtar
2019 Midis Dy Ferns: Filmi
2019 Mengjes dreke darke [51]
2020 Gjykata e Chrissy Po ashtu prodhuesi ekzekutiv

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vit titull artist Shënime
2007 " Stereo " John Legend
2013 " Gjithçka imja "
2016 " Më Duaj Tani " [52]
"MILF $ " Fergie [53]
2019 "Predikoni" John Legend [54]

Video-Lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vit titull rol Shënime
2011 Nevoja për Shpejtësi: The Run Nikki Blake

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Chrissy Teigen Biography". Us Weekly. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2015. Marrë më 29 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Green, Treye (14 shtator 2013). "Who Is Chrissy Teigen? Meet John Legend's Supermodel Wife". International Business Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Arcella, Lisa. "Chrissy Teigen Talks John Legend, Modeling & More". vegasmagazine.com. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2014. Marrë më 7 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Gage, Eleni. "Chrissy Teigen Gives Us Fever". oceandrive.com. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Snohomish High scores when Chrissy Teigen comes to town - HeraldNet.com". 7 qershor 2017. Marrë më 4 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Adele Platon (10 maj 2013). "Chrissy Teigen Talks Hosting New VH1 Show 'Model Employee,' Cooking Obsession And John Legend". Vibe. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Chrissy Teigen | IMG Models Portfolio". IMG Models. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2019. Marrë më 6 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Chrissy Teigen - Model". Models.com. Marrë më 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Emily Exton (11 qershor 2013). "Chrissy Teigen Recaps Model Employee Episode Five: Cold Drinks And Melted Spray Tans". VH1. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2014. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Chrissy Teigen Is a Member of the Mile-High Club". Cosmopolitan. 28 prill 2014. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Sports Illustrated Swimsuits Revealed". YouTube. 9 shkurt 2010. Marrë më 30 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Ward, Michelle. "Lily Aldridge, Chrissy Teigen & Nina Agdal Grace Sports Illustrated's 50th Anniversary Swimsuit Issue!". People. Marrë më 26 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Lindsay Silberman. "Chrissy Teigen, Counterculture Celebrity". dujour.com. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2014. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Eleni Gage. "Chrissy Teigen Gives Us Fever". oceandrive.com. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Jada Wong (18 tetor 2011). "Casting Call: Chrissy Teigen". The Huffington Post. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Chrissy Teigen on Romantic Cooking, Eating Whatever You Want and More". Cooking Channel. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2013. Marrë më 30 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Chefs & Hosts: Chrissy Teigen". Cooking Channel. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Allison Takeda (14 korrik 2014). "Chrissy Teigen Says Forever 21 Fired Her for Being "Fat," Was Once Mistaken for a "High-Class Hooker"". Us Weekly. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Rebecca Shore (23 korrik 2014). "In which Amy Schumer has the reaction any sane person might have if Chrissy Teigen turned out to be their marriage counselor". Sports Illustrated. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Lip Sync Battle Preview: Anna Kendrick Enlists Jennifer Lopez's Help, John Krasinski Wears a Fringe Dress and More!". E!. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "FABLife STYLISTS". FABLife. Marrë më 28 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Chrissy Teigen says new talk show 'FABLife' will emphasize the fun of food (gallery, video)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Chrissy Teigen Just Launched a Clothing Line and It's So Damn Hot". 14 tetor 2017. Marrë më 4 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Chrissy Teigen is Introducing a Kitchen and Tabletop Collection, and it's Available Only at Target". Target Corporate (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2019. Marrë më 14 tetor 2018.
 25. ^ Otterson, Joe (1 shkurt 2019). "NBC Orders Comedy Competition Series With Jeff Foxworthy Among Judges". Variety. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "8 Things We Learned From Chrissy Teigen's New Cravings Website". US Magazine. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Chrissy Teigen on Her New Cookbook, Cravings: I Spent 'Years Trying to Prove to People That I Love Food'". People. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2016. Marrë më 25 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "The Bestselling Cookbooks of 2016". Publishers Weekly. 18 jan 2017. Marrë më 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Chrissy Teigen's New Cookbook Is Out! See Which Recipes Our Editors Loved". People Magazine. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Chrissy Teigen is very pleased with her impression of President Trump Tanya Edwards, Yahoo News, June 30, 2018
 31. ^ Chrissy Teigen Takes Baby Miles on Stage, Delivers Powerful Speech at Families Belong Together: Her Donald Trump impersonation is TOO MUCH. Laura Beck, Cosmopolitan, June 30, 2018
 32. ^ John Legend: Chrissy Teigen's bold approach to politics has 'rubbed off on me a little bit' John Harwood, NBC News, October 10, 2018
 33. ^ Chrissy Teigen Leads Celebrity Push for Planned Parenthood John Harwood, NBC News, October 10, 2018
 34. ^ Chrissy Teigen makes Trump's birthday great by donating to ACLU in installments of $72K Jayme Deerwester, USA Today, June 14, 2018
 35. ^ Chrissy Teigen Tweets Reaction To Planned Parenthood Shooting In Colorado Springs Leigh Blickley, Huffington Post, November 27, 2016
 36. ^ Chrissy Teigen Tweets Support for Planned Parenthood After Colorado Clinic Shooting, Gets into Heated Arguments Corinne Heller, E!, November 28, 2015
 37. ^ Diaz, Daniella (28 tetor 2019). "John Legend and Chrissy Teigen have a favorite for president". CNN. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Webber, Stephanie (14 shtator 2013). "John Legend, Chrissy Teigen Marry in Italy – See Her Wedding Dress!". Us Weekly. Marrë më 14 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Silverman, Stephen M. (27 dhjetor 2011). "John Legend Is Engaged". People. Marrë më 26 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Galla, Brittany (24 korrik 2013). "Chrissy Teigen, John Legend Planning September Wedding in Lake Como, Italy". Us Weekly. Marrë më 14 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ King, Gayle. "John Legend talks wife, Chrissy Teigen as inspiration, friend Kanye West and the state of R&B". CBS News. Marrë më 23 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ All of Me (John Legend song)
 43. ^ Kast, Catherine (17 prill 2016). "John Legend and Chrissy Teigen Welcome Daughter Luna Simone". People. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2016. Marrë më 26 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ https://www.businessinsider.com/chrissy-teigen-john-legend-son-name-first-photo-2018-5
 45. ^ "OMG, Chrissy Teigen Just Announced She's Pregnant In The Most Chrissy Teigen Way Possible". Buzzfeed.com. Marrë më 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Chrissy Teigen Announces She's Having a Baby Boy With John Legend". E-online. Marrë më 4 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ White, Chelsea (17 maj 2018). "Chrissy Teigen and John Legend Welcome Baby Number 2: 'Somebody's Herrrrrrre!'". People. Marrë më 1 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Gann, Jen. "Chrissy Teigen Doesn't Feel Like an Expert Mom". The Cut. The Cut. Marrë më 27 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Chrissy Teigen Opens Up About Her Postpartum Depression". Glamour (në anglisht). Marrë më 11 prill 2019.
 50. ^ Greenberg, Isabel (19 nëntor 2018). "Chrissy Teigen Reveals What It Was Like Working with Meghan Markle". Harper's Bazaar. Marrë më 29 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Pedersen, Erik (9 tetor 2019). "'Breakfast, Lunch & Dinner' Trailer: Chrissy Teigen, Kate McKinnon Among Guests On David Chang's Netflix Show". Deadline. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "John Legend's Tender Message Behind "Love Me Now" Will Make You Emotional". InStyle.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2016. Marrë më 2 mars 2019.
 53. ^ Abrams, Sean. "Here's All The Sexy Cameos in Fergie's 'MILF $' Video". Maxim (në anglishte amerikane). Marrë më 2 mars 2019.
 54. ^ Kreps, Daniel (15 shkurt 2019). "See John Legend's Harrowing Video for New Song 'Preach'". Rolling Stone (në anglishte amerikane). Marrë më 2 mars 2019.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]