Kushtetuta e Norvegjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Faqja e parë e kushtetutës së Norvegjisë të 4 nëntorit 1814 (nëntor Grunnloven), e cila ndodhet në arkivat e Storting.

Kushtetuta e Norvegjisë (Danisht: Kongeriget Norges Grundlov;[1] Norvegjisht Bokmål: Kongeriket Norges Grunnlov; Norvegjisht Nynorsk: Kongeriket Noregs Grunnlov) u miratua më 16 maj dhe u nënshkrua më 17 maj 1814 nga norvegjezët. Asambleja Kushtetuese në Eidsvoll. Data e fundit është Dita Kombëtare e Norvegjisë; shënon krijimin e kushtetutës.

Konsiderohet si një nga kushtetutat më liberale dhe demokratike në botë. Është kushtetuta kombëtare e katërt më e vjetër me një dokument të vetëm të shkruar në Evropë pas Kushtetutës së Polonisë, Kushtetutës franceze të vitit 1791 dhe Kushtetutës spanjolle të vitit 1812. Dokumenti është gjithashtu kushtetuta e dytë më e vjetër kombëtare që funksionon në botë, pas Kushtetutës së Shtetet e Bashkuara.[2] Në maj 2014, Storting kaloi ndryshimet më thelbësore që nga viti 1814, veçanërisht duke përfshirë paragrafët mbi të drejtat e njeriut.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lovdata.no: LOV 1814-05-17 nr 00: Kongeriget Norges Grundlov
  2. ^ "The Constitution". Stortinget (në anglisht). 2021-01-19. Marrë më 2021-02-21.
  3. ^ "Går utenom". aftenposten.no. Marrë më 21 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Translation.