Lézignan-Corbières

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lezinjan i Korbierës
Lesinhan de las Corbièras (Ocitanisht)
Komunë
Kisha
Kisha
Stema Lezinjan i Korbierës
VendiFranca
Sipërfaqja
1
37.680 km2 (14.548 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
11.112
 • Dendësia290/km2 (760/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lézignan-Corbières ( shqiptimi frëngjisht[leziɲɑ̃ kɔʁbjɛʁ]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Lesinhan de las Corbièras ; Shqip: Lezinjani i Korbierës) është një komunëdepartamentin Auderajonin OccitanieFrancën jugore. I ndodhur në rajonin e verërave Corbières jo shumë larg Narbonës, ai ka një Muze të Hardhisë dhe Verës ( Musée de la Vigne et du Vin ).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Orbieu rrjedh në verilindje përmes pjesës juglindore të komunës dhe përbën një pjesë të kufirit lindor të saj. Stacioni Lézignan-Corbières ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Karkasonën dhe Narbonën.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.379—    
18001.505+9.1%
18061.668+10.8%
18211.669+0.1%
18311.792+7.4%
18362.269+26.6%
18412.168−4.5%
18462.442+12.6%
18512.537+3.9%
18562.754+8.6%
18613.016+9.5%
18663.934+30.4%
18723.969+0.9%
18764.670+17.7%
18816.286+34.6%
18866.569+4.5%
18914.792−27.1%
18964.857+1.4%
19014.951+1.9%
19066.339+28.0%
19116.787+7.1%
19217.039+3.7%
19267.152+1.6%
19317.227+1.0%
19367.248+0.3%
19466.986−3.6%
19546.682−4.4%
19626.939+3.8%
19687.558+8.9%
19757.355−2.7%
19827.514+2.2%
19907.881+4.9%
19998.266+4.9%
20079.712+17.5%
201210.883+12.1%
201711.168+2.6%