L. Frank Baum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
L. Frank Baum
U lind më15 maj 1856
Chittenango, New York, Shtetet e Bashkuara
Vdiq më6 maj 1919
Hollywood, Los Anxheles, Kalifornia, Shtetet e Bashkuara
Emri i letraveGeorge Brooks, Louis F. Baum, Laura Bancroft, Suzanne Metcalf, Capt. Hugh Fitzgerald, Schuyler Staunton, Edith Van Dyne, Floyd Akers, John Estes Cooke
Gjinitë letrareFantazia, poezi, tregime të shkurtëra

Lyman Frank Baum (15 maj 1856 – 6 maj 1919) ishte një autor amerikan kryesisht i famshëm për librat e fëmijëve, veçanërisht Magjistari i mrekullueshëm i Ozit dhe vazhdimet e tij. Ai shkroi 14 romane në serinë e Ozit, plus 41 romane të tjerë, 83 tregime të shkurtra, mbi 200 poema dhe të paktën 42 skenare. Ai bëri përpjekje të shumta për të sjellë veprat e tij në skenë dhe mediumin e poshtër të filmit; përshtatja e librit të parë të Ozit më 1939 u bë një pikë referimi e kinemasë së shekullit të 20-të. Punimet e tij parashikuan vendndodhje të tilla të shekujve të mëvonshëm si televizioni, realiteti i shtuar, kompjuterët laptop (The Master Key), telefonat celular (Tik-Tok i Ozit), gratë në profesione me rrezikshmëri të lartë dhe me veprim të rëndë (Mary Louise in the Country) dhe gjithëpërfshirja e reklamave për veshje (Aunt Jane's Nieces at Work).

Fëmijëria dhe jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baum lindi në Chittenango, New York, në vitin 1856 në një familje të devotshme metodiste. Ai kishte prejardhjen gjermane, skoceze-irlandeze dhe angleze. Ai ishte i shtati nga nëntë fëmijët e Cynthia Ann (née Stanton) dhe Benjamin Ward Baum, vetëm pesë prej të cilëve mbijetuan në moshën e rritur.[1][2] "Lyman" ishte emri i vëllait të babait të tij, por ai gjithmonë nuk e pëlqeu atë dhe preferoi emrin e tij të mesëm "Frank".[3]

Baumi i ri në Akademinë Ushtarake Peekskill

Babai i tij pati sukses në shumë biznese, duke përfshirë bërjen e fuçive, shpimin e naftës në Pensilvani dhe pasuri të paluajtshme. Baum u rrit në pasurinë e gjerë të prindërve të tij të quajtur Rose Lawn, të cilin me dashuri e kujtoi si një lloj parajse. Rose Lawn ishte vendosur në Mattydale, New York.[4] Frank ishte një fëmijë me ëndërr, shëndetlig, i kujdesshëm në shtëpi me vëllezërit e motrat e tij. Që në moshën 12 vjeç, ai kaloi dy vite të mjerueshme në Akademinë Ushtarake Peekskill, por pasi ishte disiplinuar ashpër për ëndërrimin e ditës, ai pati një sulm të mundshëm psikogjenik në zemër dhe u lejua të kthehej në shtëpi.[5]

Baum filloi të shkruante herët në jetë, ndoshta i nxitur nga babai i tij duke i blerë një [[Makina e shtypit|shtypshkronjë të lirë. Ai gjithmonë kishte qenë afër vëllait të tij të vogël Henry (Harry) Clay Baum, i cili ndihmoi në prodhimin e The Rose Lawn Home Journal. Vëllezërit botuan disa revista, duke përfshirë reklamat nga bizneset lokale, të cilat ua dhanë falas familjes dhe miqve.[6] Në moshën 17-vjeçare, Baum themeloi një revistë të dytë amatore të quajtur The Stamp Collector, shtypi një pamflet 11-faqesh të quajtur Complete Stamp Dealers' Director të Baumit, dhe filloi një tregti vulash me miqtë.[7]

Në mars 1880, ai themeloi një ditar tregtar mujor, The Poultry Record, dhe më 1886, kur Baum ishte 30 vjeç, u botua libri i tij i parë: The Book of the Hamburgs: A Brief Treatise upon the Mating, Rearing, and Management of the Different Varieties of Hamburgs.[8]

Baum kishte një aftësi për të qenë në qendër të vëmendjes së argëtimit në shtëpi, përfshirë edhe gjatë kohërave të vështirësive financiare. Shitja e tij e fishekzjarreve e bëri 4 korrikun të paharrueshëm. Krishtlindjet ishin edhe më festive. Baum ishte veshur si Babadimri për familjen. Babai i tij do të vendoste pemën e Krishtlindjes pas një perdeje në sallon e përparme, në mënyrë që Baum të fliste me të gjithë ndërsa ai dekoronte pemën pa njerëz që arrinin ta shihnin. Ai e mbajti këtë traditë tërë jetën.[9]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baum u fut në infatimin e tij të jetës - dhe duke u larguar nga suksesi financiar - me teatrin.[10] Një kompani teatrale lokale e hodhi poshtë për të rimbushur stokun e tyre të kostumeve me premtimin e roleve drejtuese që vijnë në rrugën e tij. I zhgënjyer, Baum u largua nga teatri - përkohësisht - dhe shkoi të punojë si nëpunës në kompaninë e mallrave të thata të kunatit të tij në Syracuse. Kjo përvojë mund të ketë ndikuar në tregimin e tij "Vetëvrasja e Kiaros", botuar së pari në revistën letrare Elefanti i Bardhë. Një koleg i tij një ditë u gjet i mbyllur në një dhomë dyqan i vdekur, ndoshta nga vetëvrasja.

Baum nuk mund të qëndronte kurrë larg skenës. Ai interpretoi në shfaqje nën emrat skenik të Louis F. Baum dhe George Brooks.[11][12] Në vitin 1880, babai i tij e ndërtoi atë një teatër në Richburg, New York, dhe Baum u nis për të shkruar shfaqje dhe për të mbledhur një kompani për të vepruar në to. The Maid of Arran dëshmoi një sukses modest, një melodramë me këngë të bazuara në romanin e William Black, A Princess of Thule. Baum shkroi dramën dhe kompozoi këngë për të (duke e bërë atë një muzik prototipik, pasi këngët e saj lidhen me narracionin), dhe veproi në rolin kryesor. Halla e tij Katharine Gray ishte themeluesi i Shkollës Oratory të Syracuse, dhe Baum reklamoi shërbimet e tij në katalogun e saj për të mësuar teatër, duke përfshirë biznesin në skenë, duke shkruar lojëra, regjinë, përkthimin (frëngjisht, gjermanisht dhe italisht), rishikimin dhe opereta.

Më 9 nëntor 1882, Baum u martua me Maud Gage, një vajzë e Matilda Joslyn Gage, një aktiviste e votimit të grave dhe feministe. Ndërsa Baum ishte duke turneuar me The Maid of Arran, teatrin në Richburg e kapi zjarri gjatë një prodhimi të dramave të sallonit me titull ironi të Baumit, duke shkatërruar teatrin, si dhe kopjet e vetme të njohura të shumë prej skenareve të Baum.

Shkrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazeta e Baum dështoi në vitin 1891, dhe ai, Maud dhe katër djemtë e tyre u zhvendosën në pjesën Humboldt Park, Çikago, ku Baum mori një punë raportimi për Evening Post. Duke filluar në vitin 1897, ai themeloi dhe redaktoi një revistë të quajtur The Show Window,[13] e njohur më vonë si Merchants Record and Show Window, e cila u përqëndrua në shfaqjet e dritareve të dyqaneve, strategjitë e shitjes me pakicë dhe tregtimin vizual. Departamentet kryesore të kohës krijuan fantazi të hollësishme të Krishtërimit, duke përdorur mekanizma të orës që i bënin njerëzit dhe kafshët të shfaqeshin të lëviznin. Ish revista Show Window është ende aktualisht në veprim, e njohur tani si revista VMSD[13] (tregtim vizual + dizajn dyqani), me qendër në Cincinnati.[14] Në vitin 1900, Baum botoi një libër në lidhje me shfaqjet e dritareve në të cilat theksoi rëndësinë e manekineve në tërheqjen e klientëve.[15] Ai gjithashtu duhej të punonte si një shitës udhëtues.[16]

Në vitin 1897, ai shkroi dhe botoi Nëna Patë në Prose, një koleksion të vjershave të Nënës Patë të shkruara si histori proze dhe ilustruar nga Maxfield Parrish. Nëna Patë ishte një sukses i moderuar dhe i lejoi Baumit të hiqte dorë nga puna e tij e shitjes (e cila kishte ndikuar negativisht në shëndetin e tij). Në vitin 1899, Baum u bashkua me ilustruesin W. W. Denslow për të botuar Father Goose, His Book, një përmbledhje me poezi të pakuptimta. Libri ishte një sukses, duke u bërë libri më i shitur për fëmijë i vitit.[17]

Në vitin 1900, Baum dhe Denslow (me të cilët ai ndau të drejtat e autorit) botoi Magjistari i mrekullueshëm i Ozit për një vlerësim kritik dhe sukses financiar.[18] Libri ishte më i shituri për fëmijë për dy vjet pas botimit të tij fillestar. Baum vazhdoi të shkruante trembëdhjetë romane të tjera bazuar në vendet dhe njerëzit e Tokës së Ozit.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 maj 1919, Baum pësoi një goditje në tru. Të nesërmen ai rrëshqiti në gjendje kome, por u zgjua shkurtimisht dhe i tha fjalët e tij të fundit për gruan e tij, "Tani ne mund t'i kapërcejmë rërat që po ndryshojnë. Frank vdiq më 6 maj 1919.[19] Ai u varros në Varrezat e Forest Lawn Memorial Park të Glendale.[20]

Libri i tij i fundit i Ozit, Glinda of Oz, u botua më 10 korrik 1920, një vit pas vdekjes së tij. Seria e Ozit u vazhdua shumë kohë pas vdekjes së tij nga autorë të tjerë, veçanërisht Ruth Plumly Thompson, i cili shkroi njëzet e një libra shtesë.[21]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Rogers, p. 1.
 2. ^ Baum, L.F.; Zipes, J.; Denslow, W.W. (1998). The Wonderful World of Oz: The Wizard of Oz, The Emerald City of Oz, Glinda of Oz (në anglisht). Penguin Publishing Group. ISBN 9781440674358. Marrë më 27 maj 2015.
 3. ^ Hearn, Introduction, The Annotated Wizard of Oz, p. xv n. 3.
 4. ^ "The house burned down in 1958 and became the site of a skating rink, itself later abandoned. For photos of the present day site". Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2014. Marrë më 2 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Rogers, pp. 3–4.
 6. ^ Schwartz, Evan (2009). Finding Oz: How L. Frank Baum Discovered the Great American Story (në anglisht). Houghton Mifflin Harcourt. fq. 16. ISBN 9780547055107.
 7. ^ Rogers, pp. 4–5.
 8. ^ https://archive.org/stream/cu31924003117854?ref=ol#page/n6/mode/2up
 9. ^ Rogers, pp. 49.
 10. ^ Rogers, pp. 8–9, 16–17 and ff.
 11. ^ Rogers, p. 6.
 12. ^ Abrams, Dennis (2010). L. Frank Baum (në anglisht). Infobase Publishing. fq. 122. ISBN 1-604-13501-8.
 13. ^ a b "#ThrowbackThursday". Visual Merchandising and Store Design (në anglisht). Marrë më 2017-10-04.
 14. ^ "| Visual Merchandising and Store Design". Visual Merchandising and Store Design (në anglisht). Marrë më 2017-10-04.
 15. ^ Emily and Per Ola d'Aulaire, "Mannequins: our fantasy figures of high fashion," Smithsonian, Vol. 22, no. 1, April 1991
 16. ^ Rogers, pp. 45–59.
 17. ^ Rogers, pp. 54–69 and ff.
 18. ^ Rogers, pp. 73–94.
 19. ^ Abrams p.99
 20. ^ Rogers, p. 239.
 21. ^ "Ruth Plumly Thompson". psu.edu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2013. Marrë më 2 qershor 2020.