Jump to content

Langon, Gironde

Coordinates: 44°33′N 0°15′W / 44.55°N 0.25°W / 44.55; -0.25
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Langon
Langoni dhe lumi Garonë
Langoni dhe lumi Garonë
Flamuri i Langon
Stema Langon
Langon, Gironde is located in Earth
Langon, Gironde (Earth)
Koordinatat: 44°33′N 0°15′W / 44.55°N 0.25°W / 44.55; -0.25
VendiFranca
Sipërfaqja
1
13.710 km2 (5.293 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
7.366
 • Dendësia540/km2 (1,400/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Langon ( shqiptimi frëngjisht[lɑ̃ɡɔ̃]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: Lengon; Shqip: Langoni) është një komunëdepartamentin GirondeNouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore. Langoni shërben si selia e rrethit, kantonit dhe nënprefekturës së tij. Banorët e saj quhen Langonnais .

Langoni ndodhet në pjesën veriore të departamentit 48 km në juglindje të Bordosë në bregun e majtë të lumit Garonës. Ai shtrihet pranë kufirit midis një rajoni të verës (Premières côtes de Bordeaux) dhe pyllit të Landakut .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17933.267—    
18003.208−1.8%
18063.222+0.4%
18212.954−8.3%
18313.566+20.7%
18363.745+5.0%
18413.986+6.4%
18463.896−2.3%
18513.953+1.5%
18564.201+6.3%
18614.114−2.1%
18664.505+9.5%
18724.647+3.2%
18764.740+2.0%
18814.704−0.8%
18864.726+0.5%
18914.733+0.1%
18964.956+4.7%
19014.816−2.8%
19064.836+0.4%
19114.900+1.3%
19214.588−6.4%
19264.731+3.1%
19314.661−1.5%
19364.786+2.7%
19465.177+8.2%
19545.231+1.0%
19625.375+2.8%
19685.356−0.4%
19755.843+9.1%
19825.836−0.1%
19905.842+0.1%
19996.168+5.6%
20077.272+17.9%
20127.404+1.8%
20177.375−0.4%

Tradicionalisht ishte një ndalesë në rrugën Bordo- Tuluzë ; qyteti tani shërbehet nga autooute Entre-Deux-Mers. ( A62 Bordeaux-Tulouse).

Langoni është gjithashtu një pikë kryesore në Itinéraire à Grand Gabarit, rruga ujore dhe rrugore e ndërtuar për të lejuar transportimin e pjesëve të aeroplanit Airbus A380 deri në pikën përfundimtare të montimit në Tuluzë. Këta komponentë sillen në Langon me maune, ku transferohen në një dok të ndërtuar posaçërisht për mjetet rrugore të mëdha. Këto pastaj vazhdojnë në kolonë përmes një rruge indirekte në jug për në Tuluzë. [1]

Vinçi që përdoret për shkarkimin e maunave.

Stacioni Langon ka lidhje hekurudhore ( TER Nouvelle-Aquitaine ) me vendbanimet Agen, Marmande dhe Bordeaux.

  1. ^ "A380 convoys". IGG.FR. 28 tetor 2007. Marrë më 28 tetor 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)