Lapsi grafit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Laps grafiti, i quajtur gjithashtu laps plumbi, është një lloj lapsi në të cilin një bërthamë e hollë grafiti është e ngulitur në një guaskë të materialit tjetër. Predha e lapsit është zakonisht prej druri, por mund të jetë prej plastike ose letre të ricikluar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një depozitë e madhe grafiti u zbulua në 1565 në afrimin e Grey Knotts nga fshati Seathwaite në famullinë Borrowdale, Cumbria, Angli . [1] [2] [3] [4] Kjo depozitë e veçantë e grafitit ishte jashtëzakonisht e pastër dhe e fortë, dhe mund të sharrohej lehtësisht në shkopinj. Mbetet e vetmja depozitë e grafitit në shkallë të gjerë e gjetur ndonjëherë në këtë formë solide. [5] Kimia ishte në fillimet e saj dhe substanca mendohej të ishte një formë plumbi . Rrjedhimisht, ai u quajt plumbago (latinisht për " xeheror plumbi "). [6] [7] Për shkak se bërthama e lapsit quhet ende si "plumb", ose "plumb", shumë njerëz kanë keqkuptimin se grafiti në laps është plumb, edhe pse ai kurrë nuk përmbante elementin plumb. [8] [9] [10] [11] [12] Fjalët për laps në gjermanisht ( Bleistift ), irlandez ( peann luaidhe ), arabisht (قلم رصاص qalam raṣāṣ ) dhe disa gjuhë të tjera fjalë për fjalë do të thotë stilolaps plumbi.

Vlera e grafitit së shpejti do të kuptohej se ishte e madhe, kryesisht për shkak se ai mund të përdorej për të rreshtuar kallëpet e topave ; minat u morën nga Kurora dhe u ruajtën. Kur ishin grumbulluar rezerva të mjaftueshme grafiti, minierat u përmbytën për të parandaluar vjedhjen derisa të kërkohej më shumë.

Shkopinjtë e grafitit fillimisht mbështilleshin me fije ose lëkurë delesh për stabilitet. Anglia do të gëzonte një monopol në prodhimin e lapsave derisa një metodë e rindërtimit të pluhurit të grafitit u gjet në 1662 në Itali. Sidoqoftë, lapsat anglezë të veçantë katrorë vazhduan të bëheshin me shkopinj të prerë nga grafiti natyror deri në vitet 1860. Qyteti i Keswick, pranë gjetjeve origjinale të grafitit të bllokut, ende prodhon lapsa, fabrika është gjithashtu vendndodhja e Muzeut të Pencilit Cumberland . [13]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fazat e prodhimit të lapsit.

Teknologjia e prodhimit ka ndryshuar pak gjatë 120 viteve të fundit; janë përmirësuar vetëm standardet dhe mekanizmat për prodhimin e shufrave grafit dhe gjysmave prej druri. Përbërësit kryesorë në prodhimin e shufrave - pluhuri i grafitit të pastruar dhe kaolinë lidhëse argjile - mbeten të njëjta; ngurtësia e bërthamës së grafitit varet nga raporti i grafitit me kaolinë, me bërthama më të buta që përmbajnë më shumë grafit. Lapsi më i fortë përmban rreth 20% grafit, më i buti deri në 90%. [14] Një raport 1:1 korrespondon afërsisht me fortësinë 3H.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Petroski, Henry (1990). The Pencil: A History of Design and Circumstance. New York: Alfred A. Knopf. ISBN 978-0-394-57422-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Martin and Jean Norgate, Geography Department, Portsmouth University (2008). "Old Cumbria Gazetteer, black lead mine, Seathwaite". Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2009. Marrë më 19 maj 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 2. ^ Alfred Wainwright (2005). A Pictorial Guide to the Lakeland Fells, Western Fells. ISBN 978-0-7112-2460-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Graphite from the Plumbago Mine, Borrowdale, England". Department of Physics at Michigan Technological University. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2008. Marrë më 27 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Petroski, 1990, pp. 168, 358
 5. ^ "Lakeland's Mining Heritage". cumbria-industries.org.uk. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2008. Marrë më 27 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Definition of Plumbago". Answers.com. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2007. Marrë më 21 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Definition of Plumbago". Thefreedictionary.com. Marrë më 21 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Why is lead used in pencils even though lead is poisonous?". Science Questions with Surprising Answers. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Bennett, Howard J. (26 nëntor 2014). "Ever wondered about the lead in pencils?". The Washington Post. ISSN 0190-8286. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2015. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Pencil swallowing: MedlinePlus Medical Encyclopedia". www.nlm.nih.gov. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2015. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "graphite pencils | The Weekend Historian". umeshmadan.wordpress.com. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2015. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Lead Facts - Uses, Properties, Element Pb, Plumbing, Pipes, Weights". www.sciencekids.co.nz. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2016. Marrë më 2016-10-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Keswick Pencil Museum". Pencilmuseum.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2009. Marrë më 23 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Ryschkewitsch 1926.