Laura Morante

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Laura Morante (lindur më 21 Gusht 1956) është një aktore italiane.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morante ka lindur në Santa Fiora, provinca e Grosseto (Tuskani).

Fillimisht një kërcimtare, Morante e nisi karrierën e saj të aktrimit në skenë në moshën 18 vjeçare, në kompaninë teatrore të Carmelo Bene. Ajo bëri debutin e saj si aktore në Oggetti Smarriti (Sende të humbura)., drejtuar nga Giuseppe Bertolucci.

Morante tërhoqi një vëmendje të konsiderueshme me performancën e saj si zonja Jourdain, me të cilën Molieri, luajtur nga Romain Duris, ra në dashuri, në 2007 Molière. Ajo gjithashtu është zëri i Helen Parr/Vajza elastike në versionin e dubluar italisht të filmit të animuar të Pixar, The Incredibles (Fantastikët).[1] Shumë aktive në Francë, në 2012 Morante bëri debutin e saj si regjizore me një bashkë-produksion francezo-italian Cherry on the Cake, për të cilën u nominuar për David di Donatello për Regjizorja e re më e mirë.[2]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fabio Secchi Frau. "Laura Morante: L'aura dell'attrice". MyMovies. Marrë më 3 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Anna Finos (10 maj 2013). ""Diaz" e "La migliore offerta" in corsa per il David". La Repubblica. Marrë më 5 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2019. Marrë më 20 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Laura Morante – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:David di Donatello Best Actress Stampa:Nastro d'Argento Best Actress