Le Creusot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stampa:Komunë në Francë Le Creusot është komunëdepartamentin Saône-et-Loirerajonin e Burgonjës në lindje të Francës.

Që nga vitet 1990, qyteza ka zhvilluar kredencialet e saj të turizmit. Le Creusot është qendra e dytë e arsimit e Burgonjës me ITU e saj dhe qendrën universitare Condorcet.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 5 kilometra në jug-lindje të qytetit ndodhet Stacioni i Le Creusot TGV.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Creusot është e binjakëzuar me: