Le Creusot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Le Creusot
Komunë
noform
Pamje nga Le Creusot
Vendndodhja
Le Creusot is located in Franca
Le Creusot
Le Creusot

Koordinatat: 46°48′05″V 4°26′28″L / 46.80139°V 4.44111°L / 46.80139; 4.44111

Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Burgonja-Franche-Comté
Departamenti Saône-et-Loire
Kantoni Kantoni Creusot-1
Kantoni Creusot-2
Kryetari David Marti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.11 km2
Lartësia 172-191 m (m.n.d.)
Popullsia 21,991 banorë
Dendësia 1,214 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 71200
INSEE 71153
Koordinatat 46° 48′ 05″ Veri

4° 26′ 28″ Lindje

Faqja Zyrtare www.le-creusot.fr


Le Creusot është komunëdepartamentin Saône-et-Loirerajonin e Burgonjës në lindje të Francës.

Që nga vitet 1990, qyteza ka zhvilluar kredencialet e saj të turizmit. Le Creusot është qendra e dytë e arsimit e Burgonjës me ITU e saj dhe qendrën universitare Condorcet.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 5 kilometra në jug-lindje të qytetit ndodhet Stacioni i Le Creusot TGV.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Creusot është e binjakëzuar me: