Jump to content

Leotrim Bekteshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leotrim Bekteshi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLeotrim Bekteshi
Datëlindja21 prill 1992
VendlindjaGjermani
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Prishtina
Numri28
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
0–2015Trepça'89
2015–2016Besa Pejë
2016Iskra Borčice6(0)
2016–2018Gjilani30(0)
2018–Prishtina43(1)
Karriera ndërkombëtare
2020–Kosova1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 1 dhjetor 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 12 janar 2020

Leotrim Bekteshi (lindur më 21 prill 1992) është një futbollist profesionist kosovar që luan si mbrojtës për klubin kosovar Prishtina dhe Përfaqësuesen e Kosovës.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prishtinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 maj 2018, Bekteshi iu bashkua Superligës së Futbollit të Kosovës me klubin Prishtina, me një kontratë dyvjeçare.[1] Më 26 gusht 2018, ai bëri debutimin e tij në fitoren 0–2 jashtë ndeshjes kundër Trepça’89 pasi u emërua në formacionin e parë.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 dhjetor 2019, Bekteshi mori një thirrje nga Kosova për ndeshjen miqësore kundër Suedisë[3] dhe bëri debutimin e tij pasi u emërua në formacionin startues.[4]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bekteshi ka lindur në Gjermani nga prindër shqiptarë të Kosovës nga Mitrovica.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Armend Thaqi e Leotrim Bekteshi vishen bardhekaltër". KF Prishtina. 31 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2018. Marrë më 25 gusht 2020.
  2. ^ "Java e II: Trepça'89 – Prishtina 0–2". KF Prishtina. 26 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 25 gusht 2020. Prishtina (4-4-3): 12. Visar Bekaj /c/ - 2. Armend Thaqi, 28. Leotrim Bekteshi, 8. Ahmet Haliti, 13. Abdul Bashiru – 21. Argjend Mustafa, 18. Ergyn Ahmeti (7. Lorik Boshnjaku – 82'), 10. Meriton Korenica – 3. Jamal Arago (5. Diar Miftaraj – 62'), 15. Gauthier Mankenda, 19. Alen Jasharoski (8. Abdul Basit Khalid – 72'). Zëvendësues: Alban Muqiqi, Përparim Osmani, Agon Xhaka, Arbër Hoxha
  3. ^ "Lista e futbollistëve për ndeshjen Kosovë–Suedi". Football Federation of Kosovo. 24 dhjetor 2019.
  4. ^ "Sweden (1–0) Kosovo". eu-football.info (në anglisht). 12 janar 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]