Lily Collins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lily Collins
Collins më 2020
U lind në
Lily Jane Collins

(1989-03-18) 18 mars 1989 (35 vjeç)
Shtetësia
 • Mbretëria e Bashkuar
 • Shtetet e Bashkuara
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1991–akoma
Bashkëshorti/ja
(m. 2021)
Prind/ër
Të afërm
Nënshkrimi

Lily Jane Collins (lindur më 18 mars 1989) është një aktore britanike dhe amerikane. E lindur në Guildford dhe e rritur në Los Anxhelos, Collins filloi të performonte në ekran në moshën dy vjeçare në sitcom-in Growing PainsBBC-së. Në fund të viteve 2000, Collins filloi të aktronte dhe modelonte më rregullisht dhe fitoi njohje për rolin e saj dytësor në filmin dramatik sportiv The Blind Side (2009). Ajo vazhdoi të luajë në disa filma, duke përfshirë filmin horror Priest (2011), trilerin Abduction (2011) dhe filmat me fantazi Mirror Mirror (2012) dhe The Mortal Instruments: City of Bones (2013).

Collins u vlerësua nga kritikët për rolet e saj si aktore e re në komedinë romantike Rules Don't Apply (2016), e cila i dha asaj një nominim për një çmim Golden Globe për Aktoren më të Mirë, dhe për portretizimin e saj të një të reje me anoreksi në dramën To the Bone (2017). Ajo vazhdoi të shfaqej në filmat biografikë Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (2019), Tolkien (2019) dhe Mank (2020).

Collins luajti Fantine në mini-serialin e BBC-së Les Misérables (2018–2019), dhe që nga viti 2020, ajo ka portretizuar ekzekutiven e marketingut Emily Cooper në serialin komedi romantike të Netflix, Emili në Paris. Për këtë të fundit, ajo mori nominime për çmimin Golden Globe për Aktoren më të Mirë – Seriali Televiziv Muzikor ose Komedi dhe Çmimin Emmy Primetime për Serialet Komedi të Shquara (si producente). Ajo ka shkruar librin e kujtimeve Unfiltered: No Shame, No Regrets, Just Me (2017) në të cilin ajo diskutoi vështirësitë e saj me shëndetin mendor, duke përfshirë një çrregullim të të ngrënit që pësoi si adoleshente.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime Ref.
1999 Tarzan Baby Ape Zëri
2009 The Blind Side Collins Tuohy
2011 Priest Lucy Pace
Abduction Karen Murphy
2012 Mirror Mirror Snow White [1]
Stuck in Love Samantha Borgens
2013 The English Teacher Halle Anderson
The Mortal Instruments: City of Bones Clary Fray
2014 Love, Rosie Rosie Dunne
2016 Rules Don't Apply Marla Mabrey
2017 To the Bone Ellen ("Eli") [2]
Okja Red [3]
2018 Here Comes the Grump Princess Dawn Zëri
2019 Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile Elizabeth "Liz" Kendall
Tolkien Edith Bratt [4]
2020 Inheritance Lauren Monroe [5]
Mank Rita Alexander [6]
2022 Windfall Wife Edhe producente
TBA Halo of Stars Nuk është publikuar akoma Misty Dawn Në prodhim [7]
MaXXXine Nuk është publikuar akoma TBA Në prodhim

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1991 Growing Pains
2009 90210 Phoebe Abrams 2 episode
2016–17 The Last Tycoon Cecelia Brady Rol kryesor; 9 episode
2018–19 Les Misérables Fantine Miniseri; 3 episode
2020–present Emili në Paris Emily Cooper Rol kryesor; 30 episode, edhe producente
2021 Calls Camilla Zëri; Episodi: "The End" [8]
Curb Your Enthusiasm Herself Episodi: "The Mormon Advantage" [9]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Artist
2013 "Claudia Lewis" Alien Girl M83
2013 "City of Angels" Herself Thirty Seconds to Mars
2019 "Save Me Tonight" New Girl ARTY

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2008 Young Hollywood Awards One to Watch No Fitues/e [10]
2012 Teen Choice Awards Choice Movie Actress – Sci-Fi/Fantasy Mirror Mirror Kandidat/e [11]
2013 MTV Movie Awards Summer's Biggest Teen Bad A** The Mortal Instruments: City of Bones Kandidat/e
2014 Teen Choice Awards Choice Movie Actress – Action Kandidat/e [12]
2016 Hollywood Film Awards New Hollywood Awards Rules Don't Apply Fitues/e [13]
Hollywood Music In Media Awards (HMMA) Best Original Song – Feature Film (Shared with Eddie Arkin and Lorraine Feather for "Rules Don't Apply") Kandidat/e
2017 Golden Globe Awards Best Actress in a Motion Picture – Comedy or Musical Kandidat/e [14]
Alliance of Women Film Journalists Most Egregious Age Difference Between the Leading Man and the Love Interest (shared with Warren Beatty) Fitues/e
Costume Designers Guild Lacoste Spotlight Award Fitues/e [15]
2021 Primetime Emmy Award Outstanding Comedy Series Emili në Paris Kandidat/e
Golden Globe Awards Best Actress – Television Series Musical or Comedy Kandidat/e [16]
MTV Movie & TV Awards Best Kiss (shared with Lucas Bravo) Kandidat/e [17]
Best Duo (shared with Ashley Park) Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Casting Call: 'The Blind Side's' Lily Collins Cast As Relativity Media's 'Snow White'". Access (në anglisht). 3 prill 2011. Marrë më 12 gusht 2022.
 2. ^ Desta, Yohana (20 prill 2017). "Lily Collins on Reliving One of Her Darkest Chapters in Her Latest Film". Vanity Fair (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2022.
 3. ^ Flood, Alex (12 korrik 2017). "'Okja' interview: Lily Collins on Cannes, working with Paul Dano and acting to a 'giant stuffy pig'". NME (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2022.
 4. ^ Kroll, Justin (30 gusht 2017). "Lily Collins to Co-Star Opposite Nicholas Hoult in Biopic 'Tolkien'". Variety (në anglisht). Marrë më 31 gusht 2017.
 5. ^ Radish, Christina (26 maj 2020). "Lily Collins on 'Inheritance' and Working with David Fincher on 'Mank'". Collider (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2022.
 6. ^ N’Duka, Amanda (15 tetor 2019). "'Mank': Amanda Seyfried, Lily Collins, 'Downton Abbey's Tuppence Middleton & More Join David Fincher Pic". Deadline (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2022.
 7. ^ Hipes, Patrick (6 shtator 2016). "Lily Collins Joins New Anthony Lucero Movie Based On 'The Clown'". Deadline (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2022.
 8. ^ White, Peter (3 mars 2021). "Nick Jonas, Pedro Pascal, Rosario Dawson & Lily Collins To Voice Apple TV+ Auditory Mystery Drama 'Calls'". Deadline (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2022.
 9. ^ Chavez, Danette (27 dhjetor 2021). "A whistleblower brings an end to Curb Your Enthusiasm's 11th season". The AV Club (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2022.
 10. ^ "Phil Collins' Daughter Lily Is Relativity's Snow White". TheWrap (në anglisht). 1 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 29 gusht 2019.
 11. ^ "Teen Choice Awards 2012: 'Vampire Diaries' Leads Nominations". The Hollywood Reporter (në anglisht). 18 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2012. Marrë më 18 shkurt 2015.
 12. ^ "2014 Teen Choice Awards Winners and Nominees – complete list" (në anglisht). HitFix. 10 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 18 shkurt 2015.
 13. ^ "Nicole Kidman, Hugh Grant, Naomie Harris and Lily Collins to be Honored" (në anglisht). Hollywood Film Awards. 21 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2017. Marrë më 25 tetor 2016.
 14. ^ "Golden Globes 2017: Complete list of nominees". Los Angeles Times (në anglisht). 12 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2019. Marrë më 13 dhjetor 2016.
 15. ^ "2017 Costume Designers Guild Awards: Complete List of Winners". E! (në anglisht). 22 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 18 maj 2017.
 16. ^ Hipes, Patrick (3 shkurt 2021). "Golden Globes Nominations: Netflix Dominates With 42 Film & TV Noms, Led By 'Mank' And 'The Crown' – The Full List". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2021. Marrë më 3 shkurt 2021.
 17. ^ Del Rosario, Alexandra (19 prill 2021). "MTV Movie & TV Awards Nominations: 'Emily In Paris', 'WandaVision' & 'RuPaul's Drag Race'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2021. Marrë më 2021-04-20.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]