Loret Sadiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Loret Sadiku
Loret Sadiku'14.JPG
Sadiku me Mersin İdmanyurdu në 2014
Të dhënat personale
Emri i plotëLoret Fahri Sadiku
Data e lindjes (1991-07-28) 28 Korrik 1991 (30 vjeç)
Vendi i lindjesPrishtina, Kosovë
Gjatësia1.85
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualKasımpaşa
Numri6
Karriera në rini
2002Hånger IF
2003–2008IFK Värnamo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2011IFK Värnamo32(2)
2011–2014Helsingborgs IF71(5)
2014–2016Mersin İdmanyurdu61(2)
2016–Kasımpaşa42(0)
Ekipi kombëtar
2012Suedia U213(0)
2014–2015Kosova4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 dhjetor 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 7 dhjetor 2015

Loret Sadiku (i lindur më 28 korrik 1991) është një futbollist profesionist kosovar i cili luan si mbrojtës për klubin turk Kasımpaşa.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loret Sadiku iu bashkua organizatës rinore IFK Värnamo në vitin 2003. Në vitin 2009, ai u promovua në ekipin e parë dhe bëri debutimin e tij profesional me IFK Värnamo në divizionin e Divizionit 1 të Divizionit të Tretë Suedez.

Helsingborgs IF[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 korrik 2011, Sadiku nënshkroi në anën Allsvenskan Helsingborgs IF.

Turqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 qershor 2014, Sadiku nënshkroi një kontratë tre-vjeçare me Mersin İdmanyurdu.[1] Më 17 gusht 2016, Sadiku nënshkroi për Kasımpaşa për një pagesë prej 2 milion .[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suedia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën moshën 21 vjeçare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 maj 2012, Sadiku bëri debutimin e tij pasi u emërua në skuadrën parë me Suedinë U21 në një ndeshje të kualifikimeve të UEFA 2013 nën U21 kundër Ukrainës U21 dhe u emërua "I ardhuri i Vitit".[3]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sadiku deklaroi në media se do të luajë për Shqipërinë në të ardhmen, pasi ai është një shqiptar dhe po kompleton hapat e nevojshëm burokratik për të qenë në dispozicion për ekipin kombëtar.[4] Më 19 shtator 2013, ai mori nënshtetësinë e tij shqiptare dhe ishte në pritje të lejes së FIFA-s për të luajtur për Shqipërinë.[5] Më 15 nëntor 2013, ai mori thirrjen e tij të parë nga trajneri i Shqipërisë Gianni De Biasi për ndeshjen miqësore kundër Bjellorusisë,[6] por përpara se bashkimi me Shqipërinë të hiqet nga lista për shkak të lëndimit.[7]

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 mars 2014, Sadiku mori një thirrje nga Kosova për të luajtur në ndeshjen e parë të njohur nga FIFA kundër Haitit; ai e nisi si titullar me ndeshjen që u mbyll në barazim pa gola.[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zyrtare, Loret Sadiku firmos me turqit e Mersinit". Panorama Sport. 28 qershor 2014. Marrë më 9 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Pas Herolind Shalës, edhe Sadiku nënshkruan me Kasimpasan". Zëri.info. 18 gusht 2016. Marrë më 5 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sadiku: "Albanien visade mest kärlek"" (në suedisht). Sport Bladet. 27 gusht 2013. Marrë më 8 shkurt 2018.
  4. ^ "Sadiku: Bushi më bindi të luaj për Shqipërinë". Gazeta Panorama. 10 maj 2013. Marrë më 7 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Loret Sadiku, me shtetësi shqiptare". Panorama Sport. 23 shtator 2013. Marrë më 7 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Lista anti-Bjellorusi: De Biazi rikthen Memushajn, Sadiku, Meha, Vajushi e Salihi jashtë". Asport.al. 15 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2017. Marrë më 14 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Loret Sadiku: Nuk e kam refuzuar kombëtaren". Gazeta Tema. 13 dhjetor 2013. Marrë më 13 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Kosova shpall listën anti-Haiti". Sport.albeu.com. 2 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 10 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]