Jump to content

Luc, Lozère

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lyku
Luc
Komunë
Fshati i Lykut dhe kështjella
Fshati i Lykut dhe kështjella
Stema Lyku
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLozère
QarkuMende
KantoniLangogne
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Patrice Clavel[1]
Sipërfaqja
1
46.100 km2 (17.799 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
206
 • Dendësia45/km2 (12/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
48086 /48250
Lartësia925–1,386 m (3,035–4,547 ft)
(avg. 971 m or 3,186 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Luc ( shqiptimi frëngjisht: [lyk] ; Shqip: Lyk) është një komunëdepartamentin LozèreFrancën jugore.

Fshati Lyk shihet nga rrënojat e kështjellës së Château de Luc . Gjurma e Robert Louis Stevenson (GR 70), një shteg popullor i distancave të gjata, kalon pranë kështjellës dhe përmes fshatit. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Castle, Alan (2007). The Robert Louis Stevenson Trail (bot. 2nd). Cicerone. fq. 111–115. ISBN 978-1-85284-511-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)