Lufta me dron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një dron Predator që gjuan një raketë Hellfire.

Lufta me dron është një formë e luftës ajrore duke përdorur mjete ajrore luftarake pa pilot (UCAV) ose mjete ajrore komerciale pa pilot të armatosur (UAV). Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Kina, Koreja e Jugut, Irani, Italia, Franca, India, Pakistani, Rusia, Turqia, Ukraina dhe Polonia[1][2][3] dihet se kanë prodhuar UCAV operacionale që nga viti 2019.[4]

Sulmet me dron mund të kryhen nga UCAV-të komerciale që hedhin bomba, lëshojnë një raketë ose përplasen me një objektiv.[5] Që nga fillimi i shekullit, shumica e sulmeve me dronë janë kryer nga ushtria amerikane në vende të tilla si Afganistani, Pakistani, Siria, Iraku, Somalia, Jemeni dhe Libia duke përdorur raketa ajër-tokë, por lufta me dronë është vendosur gjithnjë e më shumë. nga Rusia, Ukraina, Turqia, Azerbajxhani dhe nga grupet militante si Houthis. Sulmet me dronë përdoren për atentate nga disa vende.[6][7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sabak, Juliusz (18 maj 2017). "AS 2017: Warmate UAV with Ukrainian Warheads". Defence24.com. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2019. Marrë më 23 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Baykar Technologies (17 dhjetor 2015). 17 Aralık 2015—Tarihi Atış Testinden Kesitler (YouTube). Marrë më 18 nëntor 2018. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Borger, Julian (28 mars 2022). "The drone operators who halted Russian convoy headed for Kyiv". The Guardian. Marrë më 16 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Milli İHA'ya yerli füze takıldı!". Haber7. 18 dhjetor 2015. Marrë më 18 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Agence France-Presse (14 mars 2017). "US military deploys attack drones to South Korea". Defence Talk. Marrë më 2 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "The global targeted killings bandwagon: who's next after France?". theconversation.com. 8 shkurt 2017. Marrë më 23 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Byman, Daniel L. (17 qershor 2013). "Why Drones Work: The Case for Washington's Weapon of Choice". Brookings.edu. Marrë më 23 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)