M2 Browning

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mitralozi M2, në përdorim nga Forcat e Mbrojtjes të Izraelit.

Mitralozi M2 ose mitralozi i kalibrit Browning .50 (joformalisht, "Ma Deuce") është një mitraloz i rëndë që u projektua duke filluar afër fundit të Luftës së Parë Botërore nga John Browning. Dizajni i tij është i ngjashëm me mitralozin e mëparshëm M1919 Browning të Browning, i cili ishte i vendosur për fishekun .30-06. M2 përdor fishekun më të madh dhe më të fuqishëm të Browning 0.50 BMG (12.7×99mm NATO). Dizajni ka pasur shumë emërtime; përcaktimi zyrtar i ushtrisë amerikane për llojin aktual të këmbësorisë është Browning Machine Gun, Kalibër .50, M2, HB, Flexible. Është efektiv kundër këmbësorisë, mjeteve dhe varkave të paarmatosura ose të blinduara lehtë, fortifikimeve të lehta dhe avionëve me fluturim të ulët.

Arma është përdorur gjerësisht si një armë automjeti dhe për armatimin e avionëve nga Shtetet e Bashkuara që nga vitet 1930. Ai u përdor shumë gjatë Luftës së Dytë Botërore, Luftës së Koresë, Luftës së Vietnamit, Luftës së Falklands, Luftës Sovjetike-Afgane, Luftës së Gjirit, Luftës së Irakut dhe Luftës në Afganistan. Është mitralozi kryesor i rëndë i vendeve të NATO-s dhe është përdorur edhe nga shumë vende të tjera. Forcat amerikane e kanë përdorur M2 më gjatë se çdo armë zjarri tjetër përveç pistoletës .45 ACP M1911, e cila është projektuar gjithashtu nga John Browning.

M2HB aktuale (tytë e rëndë) prodhohet në SHBA nga General Dynamics Ohio Ordnance Works dhe U.S. Ordnance për përdorim nga qeveria e SHBA-së dhe për aleatët nëpërmjet Shitjeve Ushtarake të Jashtme, si dhe nga prodhues të huaj si FN Herstal.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]