Jump to content

Mali i Nerodimës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mali i Nerodimës është një varg malor që ndodhet në jug të Kosovës. [1] [2] Mali ka dy maja të larta, Bukova 1,721 metres (5,646 ft) dhe Kurkulica 1,549 metres (5,082 ft) . 

Malet e Nerodimkës/Nerodime ndodhen vetëm disa kilometra në veri të maleve të Sharrit, të ndarë vetëm nga Lugina e Siriniqit. Nerodima formon një varg të vazhdueshëm lindje-perëndim së bashku me malet e Zhar dhe Jezercit [3] ndërmjet qyteteve të Prizrenit dhe Ferizajt . Në mal buron lumi Nerodime, degë e majtë e Lepencit . Shumë përrenj të vegjël burojnë në mal dhe më pas rrjedhin poshtë për të takuar Lepencin.

Qytete, qyteza dhe fshatra

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet që ndodhen pranë malit janë:

Vendbanimet që ndodhen pranë malit janë:

Fshatrat që ndodhen pranë malit janë:

  1. ^ Nerodimka story Arkivuar 5 tetor 2011 tek Wayback Machine, from the Politika newspaper. In Serbian.
  2. ^ Tale Arkivuar 25 nëntor 2010 tek Wayback Machine about Serbian royal Castle of Nerodimlje.
  3. ^ "Sara National Park". www.panacomp.net. 15 tetor 2015. Marrë më 5 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)