Marek Jankulovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marek Jankulovski

Jankulovski duke luajtur për Milanin në 2007
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1977-05-09) 9 maj 1977 (47 vjeç)
VendlindjaOstrava, Çekosllovaki
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës i majtë
Anësor i majtë
Karriera me të rinjtë
1987–1994Baník Ostrava
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–2000Baník Ostrava110(15)
2000–2002Napoli51(8)
2002–2005Udinese91(15)
2005–2011Milan113(4)
2011–2012Baník Ostrava1(0)
Gjithsej366(42)
Karriera ndërkombëtare
2000–2009Republika Çeke77(11)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Marek Jankulovski (lindur më 9 maj 1977) është një ish futbollist çek. Sukseset më të mëdhaja në karrierën e tij janë fitimi i UEFA Champions Leagues në vitin 2007 me Milanin duke votuar si Futbollisti Çek i Vitit sërisht në vitin 2007. Ai ka qënë pjestar i kombëtares Çeke nga viti 2000 deri në vitin 2009 duke luajtur 77 ndeshje, dhe ka përfaqsuar kombëtaren e tij në 3 kampionate europiane, në lojërat Olimpike 2000 dhe në Kupën e Botës 2006.

Ai njihej mirë për shpejtësinë e tij, duke qënë në gjëndje për të luajtur në çdo pozicion të anën e majtë. Ai gjithashtu njihej për aftësinë e tij për të krosuar topin dhe teknikën e tij të madhe.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Baník Ostrava 1994–95 1 0 - - - - - - 1 0
1995–96 9 1 - - - - - - 9 1
1996–97 21 1 - - - - - - 21 1
1997–98 26 3 - - - - - - 26 3
1998–99 26 2 - - - - - - 26 2
1999–2000 27 8 - - - - - - 27 8
Total 110 15 110 15
Napoli 2000–01 20 3 - - - - - - 20 3
2001–02 31 5 2 1 - - - - 33 6
Total 51 8 2 1 53 9
Udinese 2002–03 27 5 2 0 - - - - 29 5
2003–04 32 6 4 2 2 0 - - 38 8
2004–05 32 4 3 0 2 0 - - 38 4
Total 91 15 9 2 4 0 104 17
Milan 2005–06 22 1 4 0 2 0 - - 28 1
2006–07 33 3 4 0 13 0 - - 50 3
2007–08 14 0 - - 3 0 2 1 19 1
2008–09 31 0 1 0 6 1 - - 38 1
2009–10 8 0 2 0 1 0 - - 11 0
2010–11 5 0 1 0 1 0 - - 7 0
Total 113 4 12 0 26 1 2 1 153 6
Baník Ostrava 2011–12 1 0 - - - - - - - -
Total 1 0
Karriera në total 366 42 23 3 30 1 2 1 420 47

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]