Maria Tallchief

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maria Tallchief

Elizabeth Marie "Betty" Tall Chief (emri i familjes Osage : Ki He Kah Stah Tsa ; [1] 24 janar 1925   - 11 prill 2013) ishte një balerinë amerikane. Ajo është konsideruar si prima ballerina e para e Amerikës, [2] dhe ishte parë që kishte prejardhje amerikane. [3]

Pothuajse që nga lindja, Tall Chief ishte e përfshirë me kërcimin, duke filluar mësimet formale në moshën tre vjeçare. Kur ishte tetë vjeçe, familja e saj u zhvendos nga shtëpia e saj e lindjes , Fairfax, Oklahoma , në Los Angeles, California, për të avancuar karrierën e saj dhe motrës së saj më të vogël, Marjorie .

Në moshën 17-vjeçare, ajo u zhvendos në Nju Jork, në kërkim të një kompanie baleti, dhe nën ndikimin e eprorëve të saj, mori emrin Maria Tallchief. Ajo kaloi pesë vitet e ardhshme me Ballet Russe de Monte Carlo, ku takoi koreografin legjendar George Balanchine. Gjatë kohës kur Balanchine bashkë-themeloi New York City Ballet në vitin 1946, Tallchief u bë ylli i parë i kompanisë. [4]

Kombinimi i koreografisë së vështirë të Balanchine dhe vallëzimi i pasionuar i Tallchief revolucionarizoi baletin. Roli i saj në The Firebird i vitit 1949 bëri qe Tallchief të arrijë në në krye të botës baletit, duke e themeluar atë si një prima ballerina. Roli i saj si Sugarplum Fairy në The Nutcracker e shëndërroi baletin në Amerikën nga errësira në një nga artet më të popullarizuar.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tall Chief, e njohur si "Betty Marie" për miqtë dhe familjen, lindi në Fairfax, Oklahoma më 24 janar 1925, e bija e Alexander Joseph Tall (1890-1959), anëtar i Osage Nation dhe gruas së tij, Ruth Porter, me prejardhje skoceze-irlandeze.[5][6] Porter e kishte takuar Tall Chief, duke vizituar motrën e saj, e cila ishte në atë kohë në shtëpinë e tij në shtëpinë e nënës së tij.[5]

Maria Tallchief me Erik Bruhn në vitin 1961.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tallchief diplomoi në Beverly Hills High School në vitin 1942. [7] Ajo kishte hequr dorë nga pianoja dhe donte të shkonte në kolegj, por babai i saj ishte kundër saj. "Unë kam paguar për mësimet gjithë jetës tënde," tha ai. "Tani është koha që të gjesh një punë." [6] Ajo fitoi një pjesë në Presenting Lily Mars , një muzikore MGM me Judy Garland. Vallëzimi në film nuk ishte "kënaqës" dhe Tallchief vendosi që të mos ndiqte më atë rrugë. [6] Atë verë, shoku i familjes Tatiana Riabouchinska pyeti nëse Tallchief do të donte të shkonte në Nju Jork . [7] Ajo u nis për në qytetin e madhështor në moshën 17 vjeçare. [5]

Maria Tallchief si Fairy Sugar Plum dhe Nicholas Magallanes si knights e saj The Nutcracker (1954).

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë vitit të saj të parë në Ballet Russe de Monte Carlo Tallchief ishte në lidhje me Alexander "Sasha" Goudevitch. "Për të dy ne ishte dashuria e parë," tha Tallchief. "Ne shikonim njëri-tjetrin çdo ditë dhe unë isha e bindur se ishte dashuri e vërtetë." [8] Goudevitch i bleu një unazë fejese. Megjithatë, në pranverën e vitit 1944 ndjenjat e tij ndryshuan kur një vajzë tjetër filloi të shfaqet. "Zemra ime u thye", kujton ajo. [8]

Tallchief dhe Balanchine ishin martuar më 16 gusht 1946, kur ajo ishte 21 vjeç dhe ishte 42 vjeç. [5] [9] Prindërit e saj vazhduan të kundërshtonin martesën dhe nuk morën pjesë në këtë ceremoni. [10] Çifti nuk kishte një muaj të mjaltit sepse sipas tyre: "Për të dy ne, puna ishte më e rëndësishme." [10]

[5] Martesa e tyre u anulua në vitin 1952, kur ndjenjat a tyre filluan të zbehen dhe nuk kishte më dashuri. [9]

Në vitin 1952, Tallchief u martua me Elmourza Natirboff, një pilot për një linjë ajrore private. Çifti u divorcua dy vjet më vonë. [5] [9] Në vitin 1955, ajo u takua me biznesmenin Henry D. ("Buzz") Paschen Jr. [9] [7] Çifti u martua në qershorin e ardhshëm. Me Paschen Tallchief kishte fëmijën e saj të vetëm, Elise Maria Paschen ( lindur më 1959), e cila u bë një poete dhe drejtore ekzekutive e Poetry Society of America. Me këtë martesë Tallchief kishte gjithashtu një thjeshtër, Margaret Wright. [11] Çifti mbeti së bashku, deri në vdekjen e tij në 2004. [7]

Biografitë dhe dokumentarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tallchief ka qenë subjekt i biografive të shumëfishta. Autobiografia e saj, Maria Tallchief: Prima Ballerina e Amerikës , u bashkë-shkrua me Larry Kaplan dhe u botua në vitin 1997. [12]

Sandy dhe Yasu Osawa i Upstream Productions në Seattle, Uashington bëri një dokumentar me titullin Maria Tallchief në nëntor të vitit 2007 që u transmetua në PBS mes viteve 2007 dhe 2010.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pesë hone
 • Gratë në vallëzim

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Dance Magazine 1960 Award Winners: Maria Tallchief" (April 1961). {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Hedy Weiss (12 prill 2013). "American prima ballerina Maria Tallchief dies at 88". Chicago Sun Times. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2013. Marrë më 15 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Howard Chua-Eoan (12 prill 2013). "The Silent Song of Maria Tallchief: America's Prima Ballerina (1925-2013)". Time. Marrë më 16 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Jon Anderson and Sid Smith (12 prill 2015). "Maria Tallchief dead at 88:Chicago dance legend, Balanchine muse". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2015. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f Anderson, Jack (12 prill 2013). "Maria Tallchief, a Dazzling Ballerina and Muse for Balanchine, Dies at 88". The New York Times. Marrë më 13 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c Maria Tallchief; Larry Kaplan (1998). "Chapter 1". Maria Tallchief: America's Prima Ballerina. Holt. ISBN 0-8050-3302-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d Jon Anderson; Sid Smith (12 prill 2013). "Maria Tallchief dead at 88". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2013. Marrë më 14 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Maria Tallchief; Larry Kaplan (1998). "Chapter 2". Maria Tallchief: America's Prima Ballerina. Holt. ISBN 0-8050-3302-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d Sarah Halzack (12 prill 2013). "Maria Tallchief, ballet star who was inspiration for Balanchine, dies at 88". The Washington Post. Marrë më 14 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Maria Tallchief; Larry Kaplan (1998). "Chapter 4". Maria Tallchief: America's Prima Ballerina. Holt. ISBN 0-8050-3302-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Sherlock, Barbara (5 qershor 2004). "Henry D. Paschen Jr., 77". Chicago Tribune. Marrë më 16 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Starlynn Raenae Nace. "Tallchief, Elizabeth Maria". Encyclopedia of Oklahoma History and Culture. Oklahoma Historical Society. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2013. Marrë më 27 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lexo më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]