Marin Beçikemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marin Beçikemi nga Pjerin Sheldija

Marin Beçikemi (1468-1526) ka lindur në Shkodër, ai studioi e dha mësim në RaguzëDalmacisë, në Breshja të Italisë së Veriut, dhe u shqua si Profesor i retorikës në Universitetin e Padovës. La shkrime të ndryshme në gjuhën latine, shkrimet e tij u përdorën si tekste edhe në "Scuola degli Albanesi",- ku për njëfarë kohe ishte dhe mësues[1]. Me 1503 botoi në Venedik një "Panegjirik" me interes për historinë e Shkodrës dhe për dëshmitë që autori sjell mbi qëndresën e saj kundër osmanëve, në të dy rrethimet e viteve 1474 e 1478. Këto ngjarje, ku të afërmit e tij morën pjesë, ai i ka jetuar si fëmijë. Vepërza ka ndonjë të dhënë me interes edhe për Skënderbeun, si edhe për historinë e mëparshme të Shkodrës. Autori është një stilist i zoti. Me "Pangjirinkun" e tij Beçikemi, si edhe Dhimitër Frângu e Marin Barleti, u bëri jehonë përpjekjeve të shqiptarëve për të hequr qafe zgjedhjen turke dhe u shërbeu atyre perpjekjeve.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tradita e Shkollës Shqiptare[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 23 korrik 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)