Mark Cuban

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mark Cuban

Mark Cuban (lindur më 31 korrik 1958) [2] është një sipërmarrës dhe investitor amerikan. Ai është pronar i Dallas Mavericks dhe Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA), [3] bashkëpronar i 2929 Entertainment, dhe kryetar i AXS TV . [4] Ai është gjithashtu një nga investitorët kryesorë të "peshkaqenëve" në serialin televiziv të ABC, Shark Tank . Në vitin 2011, Cuban shkroi një libër, Si të fitosh në Sportin e Biznesit, në të cilin ai tregon përvojat e tij në biznes dhe sport. [5]

Në 2019 pasuria e tijë llogaritet rreth 4.3 miliardë dollarë, sipas Forbes dhe renditet i #179 në listën Forbes 400. [6]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cuban lindi në Pittsburgh, Pennsylvania . [7] [8] Babai i tij, Norton Cuban, ishte një tapicier automobilistik, [9] Ai u rrit në periferinë e Pittsburgh të Mount Liban, në një familje hebreje të klasës punëtore. [10] [11] Gjyshi i tij i babait ndryshoi emrin e familjes nga "Chabenisky" në "Cuban" pasi familja e tij emigroi nga Rusia përmes Ellis Island . [12] [13] Gjyshërit e tij të nënës, të cilët ishin edhe hebrenj, vinin nga Rumania. [14] Hapi i parë i Cuban në biznes ndodhi në moshën 12 vjeç, kur ai shiti qese plehrash për të paguar një palë këpucë basketbolli të shtrenjta. [15] Disa vjet më vonë, ai fitoi para duke shitur pulla dhe monedha. [16] Në moshën 16 vjeç, Cuban përfitoi nga një grevë e Gazetës Pittsburgh Post- duke drejtuar gazetat nga Cleveland në Pittsburgh. [17] [18][19][20][21]

Karriera e biznesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolet televizive
Year Title Role Notes
2000 Walker, Texas Ranger Himself
2003 WWE Survivor Series Crowd member RKO'd by WWE Superstar Randy Orton.
2005 Colbert Report Himself Episode: 1.32
2004 The Benefactor Himself Hosted reality show for six episodes.
2007 The Loop Himself Episode: Fatty
2007 Dancing with the Stars Himself He and Kym Johnson became the fifth couple eliminated.[22]
2008-2015 Real Time with Bill Maher Himself Episodes: 115, 220,[23] 255,[24] 364
2008 The Simpsons Himself (voice) Episode: "The Burns and the Bees"
2009 WWE Raw Himself Put through table by Sheamus.
2010 NBA All-Star Weekend Celebrity Game Himself Play for west team.
2010-2011 Entourage Himself Episodes: "Sniff Sniff Gang Bang", "One Last Shot"
2010–present Shark Tank Himself
2012 Sketchers Super Bowl XLVI Commercial Mr. Quiggly's manager
2012 Trust Us With Your Life Himself Episode: 1.03
2012 The Men Who Built America Himself
2012 Kick Buttowski: Suburban Daredevil Mr. Gibble (voice) Episode: "Goodbye Gully"
2013 Dallas Himself Episode: "J.R.'s Masterpiece"
2013 The Neighbors Himself Episode: "We Jumped The Shark (Tank)"
2013 Fast N' Loud Himself Episode: "Cool Customline"
2013 Necessary Roughness Himself Episode: "There's The Door"
2014 American Dad! Himself (voice) Episode: "Introducing The Naughty Stewardesses"
2014 Bad Teacher Himself Episode: "Fieldtrippers"
2014 The League Himself Episode: "The Height Supremacist"
2014 Cristela Himself Episode: "Super Fan"
2016 Girl Meets World Himself Episode: "Girl Meets Money"
2017 Fast N' Loud Himself Episode: "100 Monkeys"
2017 Billions Himself Episode: "The Oath"
2018 Bar Rescue Himself Episode: "Operation: Puerto Rico"
2019 Billions Himself Episode: "Extreme Sandbox"
2019 The Rookie Himself Episode: "Impact"
2019 Grace and Frankie Himself Episode: "The Tank"
2020 Brooklyn Nine-Nine Himself Episode: "The Takeback"

[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]] [[Kategoria:Lindje 1958]]

 1. ^ Chimielewski, Dawn (9 qershor 2016). "Mark Cuban says he'd consider being vice president — for Trump or Clinton". Recode. Marrë më 22 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Altman, Alex; Pickert, Kate; Stephey, M.J. (18 nëntor 2008). "Dallas Mavericks owner Mark Cuban". Time. Marrë më 12 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Mark Cuban Biography". NBA Media Ventures, LLC. 14 janar 2000. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2001. Marrë më 9 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Time Warner Cable adds HDNet and HDNet Movie to high-def lineup". 16 dhjetor 2003. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2009. Marrë më 22 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Schawbel, Dan (20 nëntor 2011). "How to Win at the Sport of Business by Mark Cuban". Forbes. New York City: Forbes Media. Marrë më 29 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Walton, Justin. "The Net Worth of the Shark Tank Cast". Investopedia (në anglisht). Marrë më 2020-03-25.
 7. ^ Biertempfel, Rob (22 tetor 2006). "Cuban hoping to work his magic here someday". Pittsburgh Tribune-Review. Pittsburgh, Pennsylvania: Tribune-Review Publishing Company. Marrë më 20 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Leonard, Devin (4 tetor 2007). "Mark Cuban: Web 1.0's Richie Rich needs some respect". CNN. Marrë më 29 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ D'Angelo, Tom (8 qershor 2006). "Cuban a unique NBA owner". The Palm Beach Post. Palm Beach, Florida: Palm Beach Newspapers. Marrë më 20 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Reporting From ... Mark Cuban'S Business Lecture". ESPN. 19 shtator 2008. Marrë më 20 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Miller, Gerri (22 shtator 2016). "Hollywood Now: Interfaith Stars of the New TV Season & Kate Hudson's Newest Movie". InterfaithFamily. Marrë më 15 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Clifford, Catherine (20 dhjetor 2016). "How Mark Cuban went from a working-class family in Pittsburgh to a self-made billionaire". Englewood Cliffs, New Jersey: CNBC. Marrë më 20 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Mark Cuban: Brains and Effort Are Needed for Business, But Don't Be a Jerk". Jewish Business News. 7 shtator 2014. Marrë më 20 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "I Will Never Forget Frida and Menashe Sterenberg". BrianCuban.com. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2014. Marrë më 21 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Garcia, Chris (22 maj 2006). "The Maverick". Austin360.com. Austin, Texas: Cox Media Group. Marrë më 29 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Snyder, Benjamin (2017-05-17). "What self-made billionaire Mark Cuban was doing at age 22". CNBC (në anglisht). Marrë më 2019-11-02.
 17. ^ Cassell, Warren Jr. (26 gusht 2016). "How Mark Cuban Became a Billionaire". Austin, Texas: Capitalism.com. Marrë më 19 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Beyond The Glory". 10 maj 2007. Marrë më 22 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Q&A Interview". C-SPAN. 26 mars 2006. Marrë më 22 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Parks, Scott K. (tetor 2010). "Mark Cuban's brother Brian is sober voice in favor of medical marijuana". The Dallas Morning News. Dallas, Texas: A. H. Belo Corporation. Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Strubel, John (22 prill 2004). "Mark Cuban: Pittsburgh's Dream Owner". TheBaseballReport.com. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2017. Marrë më 20 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Dancing With The Stars". American Broadcasting Company. 17 maj 2012. Marrë më 29 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Real Time with Bill Maher (Ep. 220)". HBO. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2011. Marrë më 15 prill 2020. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Real Time with Bill Maher (Ep. 255)". HBO. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2011. Marrë më 15 prill 2020. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)