Jump to content

Marliac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marliac
Komunë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniAuterive
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Pierre-Yves Caillat[1]
Sipërfaqja
1
7.200 km2 (2.780 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
135
 • Dendësia19/km2 (49/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31319 /31550
Lartësia250–369 m (820–1,211 ft)
(avg. 260 m or 850 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Marliac ( shqiptimi frëngjisht: [maʁljak] ; Ocitanisht: Marlhac ; Shqip: Marjaku) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marjaku kufizohet nga 6 komuna, një në Haute-Garonne dhe pesë në Ariège : Gaillac-Toulza në veriperëndim, dhe së fundi nga departamenti i Ariège në verilindje, lindje, juglindje, jug dhe jugperëndim nga komunat e Canté , Brie, Justiniac, Durfort dhe Villeneuve-du-Latou .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962105—    
1968108+2.9%
197580−25.9%
198285+6.2%
199079−7.1%
1999108+36.7%
2008104−3.7%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.