Marsan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marsan
Marçan (Ocitanisht)
Komunë
Kisha dhe përkujtimorja e luftës
Kisha dhe përkujtimorja e luftës
Stema Marsan
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuAuch
KantoniAuch-2
NdërkomunalitetCoteaux Arrats Gimone
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Aymeri de Montesquiou[1] (PR)
Sipërfaqja
1
14.930 km2 (5.765 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
477
 • Dendësia32/km2 (83/sq mi)
Emri i banorëveMarsannais.e
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32237 /32270
Lartësia158–256 m (518–840 ft)
(avg. 196 m or 643 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Marsan ( shqiptimi frëngjisht: [maʁsɑ̃] ; Ocitanisht: Marçan, [marsa]; Shqip: Marsani) është një komunëdepartamentin Gers, Franca jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marsani dhe komunat përreth tij

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962219—    
1968301+37.4%
1975307+2.0%
1982330+7.5%
1990420+27.3%
1999430+2.4%
2008416−3.3%

Ekziston një produkt suedez i salcës së vaniljes që quhet Marsán [sv], emri i frymëzuar nga një vizitë e pronarit në Marsan, Gers në vitet 1920. [2]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ "Marsán® dessertsås att koka | Våra produkter". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)