Masakra e Srebrenicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
varri i djaoshit 13-vjeqar

Gjenocidi në Srerenicë ka ndodhë në korrik të viti 1995 dhe nënkuptohet vrasje massive e planifikuar e një numri të madh të meshkujve dhe fëmijëve nga 12 deri 77 vjet të boshnjakëve.

Gjenocidi ka ndodhë në regjionin e Srebrenicës të cilën e kanë kryer ushtria e Republikës Serbe nën komandën e Ratko Mlladiç dhe e formacionit ushtarak "Škorpioni", nën kontrollën e Ministrisë së punëve të brendshme të Serbisë. Kjo ngjarje shënon një nga masakrat më të mëdha pas Luftës së Dytë Botërore në Evropë në të cilën janë vrarë 8 000 Burra Musliman.

Msakra llogaritët të jëtë një nga ngjarjet më macabre në historinë më të re të Evropës. Gjygji Ndërkombëtar i Hagës ka marrë vendim që masakra e Srebrenicës të kaulifikohet si gjenocid.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]