Jump to content

Mauguio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mogj
Treg
Treg
Stema Mogj
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHérault
QarkuMontpellier
KantoniMauguio
NdërkomunalitetCA Pays de l'Or
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Yvon Bourrel[1]
Sipërfaqja
1
112.250 km2 (43.340 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
16.714
 • Dendësia150/km2 (390/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
34154 /34130
Lartësia0–51 m (0–167 ft)
(avg. 3 m or 9.8 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mauguio ( shqiptimi frëngjisht[moɡjo]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: Mauguiò , kryesisht Melguelh ; Shqip: Mogji) është një komunëdepartamentin HeraultFrancën jugore .

Harta

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Mogjit ka një histori të pasur, pasi në Mesjetë, ishte qyteti i parë mesjetar Melgueil i Languedocit të Poshtëm, ku origjina e emrit të banorëve të tij: Melgoriens.

Mogji, me jetën e tij kulturore dhe sociale, sportet, rininë, bujqësinë e larmishme, dyqanet dhe tregjet tipike, ka shumë burime të tjera.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.566—    
18001.435−8.4%
18061.558+8.6%
18211.719+10.3%
18311.701−1.0%
18361.993+17.2%
18412.131+6.9%
18462.430+14.0%
18512.074−14.7%
18562.305+11.1%
18612.550+10.6%
18662.663+4.4%
18722.578−3.2%
18762.212−14.2%
18811.942−12.2%
18862.159+11.2%
18912.513+16.4%
18962.667+6.1%
19012.910+9.1%
19062.831−2.7%
19112.849+0.6%
19213.212+12.7%
19263.382+5.3%
19313.791+12.1%
19363.706−2.2%
19463.372−9.0%
19543.504+3.9%
19623.776+7.8%
19684.350+15.2%
19755.595+28.6%
19829.791+75.0%
199011.487+17.3%
199914.847+29.3%
200715.567+4.8%
201216.786+7.8%
201716.919+0.8%

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Montpellier-Méditerranée ndodhet në zonën e Fréjorgues në qytetin e Mogjit.

Denier melgorien
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.