Mauzac, Haute-Garonne

Coordinates: 43°22′34″N 1°17′32″E / 43.3761°N 1.2922°E / 43.3761; 1.2922
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mazak
Komunë
Pamje e përgjithshme e Mazakut
Pamje e përgjithshme e Mazakut
Stema Mazak
Mauzac, Haute-Garonne is located in Earth
Mauzac, Haute-Garonne (Earth)
Koordinatat: 43°22′34″N 1°17′32″E / 43.3761°N 1.2922°E / 43.3761; 1.2922
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniAuterive
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Éric Salat[1]
Sipërfaqja
1
9.270 km2 (3.579 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.327
 • Dendësia140/km2 (370/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31334 /31410
Lartësia165–285 m (541–935 ft)
(avg. 185 m or 607 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mauzac ( shqiptimi frëngjisht: [mozak] ; Ocitanisht: Mausac ; Shqip: Mazaku) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati shtrihet në brigjet e mesme të lumit Garonë .

Mazaku kufizohet me katër komuna të tjera: Le Fauga në veri, Beaumont-sur-Lèze në lindje, Montaut në jug dhe së fundi nga Noé në perëndim.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962294—    
1968318+8.2%
1975377+18.6%
1982489+29.7%
1990562+14.9%
1999682+21.4%
20081.049+53.8%
20181.291+23.1%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.