Jump to content

Mazamet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mazamet/Masamet
Komunë
Panorama e Mazametit
Panorama e Mazametit
Stema Mazamet/Masamet
VendiFranca
Sipërfaqja
1
72.080 km2 (27.830 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.953
 • Dendësia140/km2 (360/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mazamet ( shqiptimi frëngjisht: [mazamɛ] ; Languedocien : Masamet ; Shqip: Masameti/Mazameti) është një komunëdepartamentin TarnFrancën jugore.

Është përbërësi i dytë më i madh i zonës metropolitane Castres -Mazamet.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196816.171—    
197514.440−10.7%
198212.840−11.1%
199011.481−10.6%
199910.544−8.2%
200710.055−4.6%
201210.093+0.4%
201710.013−0.8%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti e bëri pasurinë e tij gjatë shekujve 18 dhe 19, kur ishte qendra botërore e industrisë së leshit. Në kulmin e tij, qyteti importonte më shumë se 100,000 ton lesh në vit prej hemisferës jugore. Pas përpunimit, shumë ndërmarrje përfshiheshin në tjerrjen e leshit dhe në prodhimin e artikujve prej lëkure, doreza, batanije, çorape dhe veshje për trupat ushtarake. Mazameti ishte qendra më e madhe e industrisë së tërheqjes së leshit në Evropë. [1] [2] Në vitin 1906, 95% e punëtorëve francezë në industri ishin të punësuar në Tarn. [3] [4] Ndërsa shumica dërrmuese e industrisë së leshit të Mazamet përfundoi në fillim të viteve 1990, qyteti ka ende një industri të mbetur lëkure të nivelit të lartë me lëkurë që blihet nga një numër shtëpish të modës në Paris dhe Londër. 

Sot, Masameti është i njohur për turizmin, falë mjedisit të tij natyror në rrëzë të Montagne Noire dhe afërsisë së vendeve të Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s të ndodhura në Albi, Karkasonë dhe Canal du Midi.

  1. ^ The Wool Digest (në anglisht). International Wool Secretariat in the United States. 1949. fq. 9. MAZAMET, FRANCE Development of Mazamet, France, as a world center for handling and treating sheepskins
  2. ^ World Wool Prospects (në anglisht). U.S. Department of Agriculture, Bureau of Agricultural Economics. 1934. fq. 18. France is the world's most important center for the wooleå sheepskin trade. Exports of wool ... The wool pulling industry is located chiefly at Mazamet.
  3. ^ Board, United States Tariff (1912). Wool and Manufactures of Wool: Message of the President of the United States, Transmitting a Report of the Tariff Board on Schedule K of the Tariff Law (në anglisht). U.S. Government Printing Office. fq. 60.
  4. ^ Jenkins, D. T.; Jenkins, David Trevor (2003). The Cambridge History of Western Textiles (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 768. ISBN 978-0-521-34107-3.