Me, Myself & Irene

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Me, Myself & Irene
Regjia ngaBob Farrelly
Bob Farrelly
Shkruar ngaMike Cerrone
Peter Farrelly <br(> Bobby Farrelly
ProdhuesiPeter Farrelly
LuajnëJim Carrey
Renée Zellweger
Chris Cooper
Robert Forster
Richard Jenkins
KinematografiaMark Irwin
MontazhiChristopher Greenbury
MuzikaPete Yorn
Lee Scott

Kompania prodhuese
Conundrum Entertainment
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
23 qershor 2003
Kohëzgjatja
116 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti51 milion dollarë[1]
Fitimi149 milion dollarë[1]

Me, Myself & Irene (Shqip: Unë, Vetja ime & Irene) është një film komedi i zi amerikan i vitit 2000 i drejtuar nga vëllezërit Farrelly dhe me protagonistë Jim Carrey dhe Renée Zellweger. Filmi flet për një trupë shtetërore të Rhode Island me emrin Charlie, i cili, pas vitesh të ndrydhjes vazhdimisht të zemërimit dhe ndjenjave të tij, pëson një avari psikotik që rezulton në një personalitet të dytë, Hank.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charlie Baileygates (Jim Carrey) është një ushtar veteran shtetëror Rhode Island i cili është përfituar nga ata përreth tij, duke përfshirë gruan e tij Layla (Traylor Howard). Pothuajse menjëherë pas martesës së tyre, Layla fillon të mashtrojë Charlie me shoferin e tyre limo të dasmës, një njeri i zi xhuxh me emrin Shonté me një koeficient të inteligjencës të nivelit gjenial. Pavarësisht se miqtë e tij e paralajmëruan për pabesinë e Layla, Charlie refuzon ta pranojë atë, edhe pasi ajo lindi treshet biraciale, të cilët gjithashtu duket se janë gjeni. Disa vjet më vonë, Layla largohet me Shonté, duke braktisur fëmijët e saj. Charlie rrit treshet: Jamal, Lee Harvey dhe Shonté Jr (Anthony Anderson, Jerod Mixon, Mongo Brownlee). Ndërsa Charlie është i dashur dhe i respektuar nga djemtë, ai abuzohet vazhdimisht nga pjesa tjetër e qytetit. Si rezultat i viteve të një trajtimi të tillë, Charlie zhvillon një personalitet të ndarë me emrin Hank për t'u marrë me përballjet që Charlie shmang. Në shfaqje sa herë që Charlie është nën stres ekstrem, Hank është një person mbi krye, i vrazhdë dhe i dhunshëm që të kujton personazhet e luajtur nga Clint Eastwood.[2] Një psikiatër përshkruan ilaçe për të mbajtur larg Hank.

Duke besuar se Charlie ka nevojë për pushime, oficeri i tij komandues (Robert Forster) e urdhëron atë të shoqërojë Irene Waters (Renée Zellweger) nga Rhode Island në Massena, New York, sepse ajo thuhet se kreu një përplasje dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes (hit & run). Irene këmbëngul se akuza është një gënjeshtër e thënë nga Dickie (Daniel Greene), ish i dashuri i saj i lidhur me turmën, për ta mbajtur atë nga zbulimi i veprimtarive të tij të paligjshme para autoriteteve. Në Massena, Charlie u dorëzon Irene dy agjentëve të EPA-s. Një vrasës me kontratë mbi jetën e Irene vret një nga agjentët. Irene dhe Charlie ikin, duke lënë ilaçet e tij prapa me nxitim dhe duke lejuar që Hank të dalë shpesh. Charlie fajësohet padrejtësisht për vrasjen. Agjentët e FBI-së fillojnë ta ndjekin atë dhe Irene, ashtu siç bëjnë dy policë të shtrembër në listën e pagave të Dickie, Boshane (Richard Jenkins) dhe Gerke (Chris Cooper). Ndjekja bëhet një spektakël mediatik, duke lajmëruar bijtë e Charlie për gjendjen e tij të vështirë.

Charlie dhe Irene kthehen në Rhode Island, duke zhvilluar një lidhje gjatë rrugës. Megjithëse Irene është marrë nga personaliteti i Charlie, Hank e shqetëson atë, pasi personaliteti i tij agresiv dhe mbivlerësimi i rezistencës së tij shpesh i bën ata në telashe. Gjatë rrugës ata marrin "Whitey" (Michael Bowman), një kamerier albino që pretendon se ka vrarë të gjithë familjen e tij. Ndërsa ndalonte në një motel, Hank bind Irene të bënte seks me të duke bërë personazh Charlie. Kur Charlie kupton se çfarë ndodhi të nesërmen në mëngjes, ai zemërohet dhe fillon luftimet me Hank. Ata janë gati në pritë nga Boshane dhe Gerke, por djemtë e Charlie, pasi i gjetën, vjedhin një helikopter të policisë dhe thërrasin një raport të rremë, duke thënë se Charlie dhe Irene janë parë në pyjet afër.

Charlie dhe Irene lënë Whitey në motel dhe hipin në një tren përsëri në Rhode Island. Dickie hip në të njëjtin tren, pasi ishte urdhëruar nga eprorët e tij që "t'i ndotnin duart". Ai rrëmben Irene, dhe Charlie jep ndjekje, duke punuar së bashku me Hank për të shpëtuar atë. Hank butë kur Dickie drejtohet mbi një urë, por Charlie më në fund qëndron për veten e tij kundër frikës së tij, duke e zhvlerësuar kështu përgjithmonë Hank. Ndërsa Charlie përpiqet të çarmatosë Dickie, Dickie qëllon gishtin e madh të tij. Dickie goditet më pas nga një shigjetë lëndine e hedhur nga Whitey, duke e vrarë atë. Charlie dhe Irene bien nga ura në një lumë poshtë. Djemtë e Charlie mbërrijnë për t'i shpëtuar ata. Duke u rigrupuar me Whitey, Charlie kërkon falje që e bëri atë të vriste përsëri, por Whitey zbulon se ai përbënte historinë e tij nga frika e Hank. Policia mbërrin, por shpejt mëson për gjendjen e Irene. Gerke dhe Boshane arrestohen, Charlie përgëzohet për sjelljen para drejtësisë dhe Irene pastrohet nga akuzat kundër saj.

Irene përgatitet të largohet nga Rhode Island kur tërhiqet nga policia, por kjo provon të jetë vetëm një devijim për të lejuar Charlie që të propozojë martesë me të, të cilën ajo e pranon me lumturi. Në një skenë pas krediteve, të gjithë kërkojnë gishtin e madh të Charlie në lumë. Whitey e gjen, por një peshk e ha gishtin.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Me, Myself and Irene". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 26 maj 2018.
  2. ^ Saathof, Evan (30 qershor 2015). "The Split Tonal Personality Of ME, MYSELF, & IRENE A look at the Farrelly Brothers' funniest drama" (në anglisht). Birth. Movies. Death. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2016. Marrë më 22 maj 2016. Sometimes Charlie is Charlie; sometimes he is Hank, a mean jerk who sounds like a bad Clint Eastwood impression and doesn't take any guff from anyone.