Media shqiptare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Media shqiptare i ka fillimet e saj më 28 nëntor 1938, kur u përurua nga udhëheqësi shqiptar i asaj kohe, Ahmet Zogu, radioja e parë shqiptare Radio Tirana. “Ju flet Tirana”- ishte sigla e medias së parë shqiptare. Zhvillimi i ardhshëm mediatik do të vinte më 29 prill 1960, kur nën regjimin komunist u krijua Televizioni Shqiptar, që u bashkua me Radio Tiranën dhe së bashku formuan RTSH-RadioTelevizioni Shqiptar. Pas vitit 1992 kur u rrëzua regjimi komunist, filluan jetën e tyre një sërë televizionesh të cilat vetëm në shekullin e ri arritën të hedhin rrënjë në tregun mediatik shqiptar. Në Kosovë, media mori zhvillim të vrullshëm pas vitit 1999. RTK është homologu kosovar i RTSH, por ka një pavarësi më të madhe nga politika. Në Maqedoni, media shqiptare ka një zhvillim të dobët, zhvillim i pas vitit 2001. Kjo listë përfshin vetëm radiot dhe televizionet që transmetojnë në gjuhën shqipe (parësore ose dytësore), dhe jo radiot apo televizionet që shtrihen në territorin e Shqipërisë dhe Kosovës dhe që nuk transmetojnë asnjë lloj programi në gjuhën shqipe (me përjashtim të televizioneve në paketat satelitore).

Media në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Media shqiptare i ka fillimet e saj në Shqipëri. Media publike quhet RTSH (Radio-Televizioni Shqiptar). Televizione të rëndësishme janë Top-Channel, TV Klan, Vizion-Plus, Ora News, News 24 dhe Albanian Screen. Paketat dixhitale në vend janë Digitalb, Supersport dhe Tring.

Radio shtetërore[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.Radio "TIRANA 1"
 • 2.Radio "TIRANA 2"
 • 3.Radio "TIRANA 3 (TIRANA INTERNATIONAL)"
 • 4.Radio "SHKODRA"
 • 5.Radio "KUKËSI"
 • 6.Radio "GJIROKASTRA"
 • 7.Radio "KORÇA"

Radio private kombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 8.Radio "TOP ALBANIA"
 • 9.Radio "+2"
 • 10.Radio "What's Up Radio Dj"

Radio private vendore[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 10.Radio "KLAN"
 • 11.Radio "TOP GOLD"
 • 12.Radio "RASH"
 • 13.Radio "MUZIKA JONË"
 • 14.Radio "ORA"
 • 15.Radio "EAGLE RADIO"
 • 16.Radio "DJ 96,1"
 • 17.Radio "BOOM BOOM RADIO"
 • 18.Radio "CLUB FM"
 • 19.Radio "FIERI"
 • 20.Radio "MAGIC STAR"
 • 21.Radio "SARANDA"
 • 22.Radio "VAL’E KALTËR"
 • 23.Radio "IME"
 • 24.Radio "ALFA & OMEGA"
 • 25.Radio "NGJALLJA"
 • 26.Radio "ABC"
 • 27.Radio "ALPO"
 • 28.Radio "MARIA"
 • 29.Radio "7"
 • 30.Radio "E PARË MAT"
 • 31.Radio "EMANUEL"
 • 32.Radio "AL-SAT 1"
 • 33.Radio "TRAVEL"
 • 34.Radio "LOVE "
 • 35.Radio "+3"
 • 36.Radio "ALDO 03 FM"
 • 37.Radio "EURO STAR"
 • 38.Radio "ENERGY"
 • 39.Radio "KONTAKT"
 • 40.Radio "NACIONAL"
 • 41.Radio "KLEA"
 • 42.Radio "ALFA"
 • 43.Radio "SPORT"
 • 44.Radio "STAR"
 • 45.Radio "CLUB ALSION"
 • 46.Radio "EGNATIA"
 • 47.Radio "LOGOS"
 • 48.Radio "IDEA"
 • 49.Radio "JEHONA"
 • 50.Radio "SPARTAK SM"
 • 51.Radio "KISS"
 • 52.Radio "LUSHNJA"
 • 53.Radio "VESA "
 • 54.Radio "JUG"
 • 55.Radio "4"
 • 56.Radio "1"
 • 57.Radio "SCAN"
 • 58.Radio "VLORA"
 • 59.Radio "4+"
 • 60.Radio "GRETA MUSIC RADIO"
 • 61.Radio "ONE"
 • 62.Radio "GRANT "
 • 63.Radio "DURRËSI"
 • 64.Radio "ABC News"
 • 65.Radio "EPIRI 2011"

Televizione publike kombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.Televizioni Shqiptar 1 (TVSH 1)
 • 2.Televizioni Shqiptar Satelit (TVSH Sat)
 • 3.Televizioni Shqiptar 2 (TVSH 2)

Televizione private kombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 4.TV "KLAN"
 • 5.TV "TOP CHANNEL"

Televzione private vendore[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 6.TV "VIZION PLUS"
 • 7.TV "ALBANIAN SCREEN"
 • 8.TV "ORA News"
 • 9.TV "ABC News"
 • 10.TV "SHIJAK"
 • 11.TV "KOHA"
 • 12.TV "PLANET TV"
 • 13.TV "A1"
 • 14.TV "NEWS 24"
 • 15.TV "UFO EDUCATION"
 • 16.TV "SCAN"
 • 17.TV "SUPERSONIC"
 • 18.TV "BBF"
 • 19.TV "TIRANA 2000"
 • 20.TV "TELE SPORT"
 • 21.TV "KLAUDIANA"
 • 22.TV "DARDAN"
 • 23.TV "PUKA"
 • 24.TV "GRAMSHI"
 • 25.TV "6+1"
 • 26.TV "AMANTIA"
 • 27.TV "ARV"
 • 28.TV "CLUB TV"
 • 29.TV "AVN"
 • 30.TV "ONUFRI"
 • 31.TV "CHANNEL 1"
 • 32.TV "KOMBI"
 • 33.TV "BAJRAM CURRI"
 • 34.TV "4+"
 • 35.TV "MATI"
 • 36.TV "NESËR"
 • 37.TV "KRUJA"
 • 38.TV "LEZHA"
 • 39.TV "SOT 7"
 • 40.TV "KUKËSI"
 • 41.TV "ROZAFA"
 • 42.TV "M-PLUS"
 • 43.TV "LOBI"
 • 44.TV "ANTENA NORD"
 • 45.TV "MARGIT"
 • 46.TV "APOLLON"
 • 47.TV "2A"
 • 48.TV "KOPLIKU"
 • 49.TV "ABC"
 • 50.TV "MAGIC"
 • 51.TV "ALPO"
 • 52.TV "CHANNEL 7"
 • 53.TV "BULQIZA"
 • 54.TV "SKAMPA"
 • 55.TV "ARMONIA"
 • 56.TV "BERATI"
 • 57.TV "6"
 • 58.TV "VLORA CHANNEL"
 • 59.TV "ERA"
 • 60.TV "BLUE SKY"
 • 61.TV "FOKUS"
 • 62.TV "ELRODI"
 • 63.TV "PËRMETI"
 • 64.TV "DURRËSI"
 • 65.TV "SARANDA"
 • 66.TV "TELE JONI"
 • 67.TV "PREZA TV"
 • 68.TV "D1"
 • 69.TV "RIVIERA"
 • 70.TV "7"
 • 71.TV "JUG"
 • 72.TV "TELE 4"
 • 73.TV "ETV"
 • 74.TV "GLOB TV"
 • 75.TV "REX TV"
 • 76.TV "REAL"
 • 77.TV "STAR PLUS"
 • 78.TV "1 CHANNEL"

Platforma private satelitore[redakto | redakto tekstin burimor]

Tring[redakto | redakto tekstin burimor]

Tring filloi transmetimet e para dixhitale ne vitin 2008 me synim kryesor platforma me e dashur, inovative, argetimin e shikuesve, sjelljen e nje programacioni te larmishem nga te gjitha zhanret dhe platforma me familjare per te gjithe shqiptaret.

Fillimet e Tring startojnë që në vitin 2006 me themelimin e Albanian Satellite Communications, një kompani private me zyra qëndrore në Tiranë. Ajo është ofruesi kryesor për Hi-Speed Internet, shërbimet e telefonisë dhe Dixhital TV, për klientët familjarë dhe biznese në Shqipëri. Por me rritjen e shërbimeve dhe klientëve, ASC u përqendrua në ofrimin e shërbimit të internetit dhe telefonisë duke shtyrë kështu në lindjen e dy kompanive simotra: Tring TV dhe Tring Communications.

Tring TV u themelua në vitin 2008, me pjesëmarrje 100% nga investitorë shqiptarë. Ai Ju dhuron eksperiencën unike  të shijimit të televizionit falë larmishmërisë së kanaleve për të gjithë familjen dhe produksioneve 100% shqiptare. Tring është pjesë e Grupit Edil, një ndër më të mëdhenjtë në vend.

TV[redakto | redakto tekstin burimor]
  • 1. Vizion Plus
  • 2. Jolly HD
  • 3. Living HD
  • 4. Muse
  • 5. Smile
  • 6. Tring Super
  • 7. Tring Action
  • 8. Tring Life
  • 9. Tring Fantasy
  • 10. Tring Comedy
  • 11. Tring World
  • 12. Tring History
  • 13. Tring Planet
  • 14. Tring Shqip
  • 15. 3 Plus
  • 16. Telesport
  • 17. Tring Sport News HD
  • 18. Tring Sport 1 HD
  • 19. Tring Sport 2 HD
  • 20. Tring Sport 3 HD
  • 21. Tring Sport 4 HD
  • 22. Motors TV
  • 23. Tring Tring
  • 24. TIP TV
  • 25. Kids
  • 26. Cartoon Network
  • 27. ANT 1
  • 28. FOX
  • 29. Fox Crime
  • 29. Fox Life
  • 30. National Geographic Channel
  • 31. Travel Channel
  • 32. Luxe TV HD
  • 33. Kanali 7
  • 34. Folk +
  • 35. Elrodi TV
  • 36. Click TV
  • 37. Tirana TV
  • 36. Ora News
  • 38. Channel One
  • 39. TemA TV
  • 40. Club TV
  • 41. ERA TV
  • 42. RTV 21
  • 43. KohavisionV
  • 44. Desire
  • 45. Bizarre
  • 46. Bunga Bunga
Radio[redakto | redakto tekstin burimor]
  • 47. Radio +2
  • 48. Club FM
  • 48. RADIO TIRANA
  • 50. NRG RADIO

DigitAlb[redakto | redakto tekstin burimor]

Paketa dixhitale tokësore dhe satelitore "DigitAlb" u formua në vitin 2004 dhe që atëherë është bërë lider i transmetimit satelitor dhe tokësor në Shqipëri me një numër të madh televizionesh dhe programesh për të gjithë familjen, ku përfshihet edhe paketa më e madhe e kanaleve HD në rajon dhe një ndër më të mëdhatë në kontinent.

TV[redakto | redakto tekstin burimor]
 • 1. Top Channel
 • 2. Top News
 • 3. My Music (television)|My Music TV
 • 4. Bang Bang
 • 5. Çufo TV
 • 6. Junior TV
 • 7. Explorer Shkencë
 • 8. Explorer Histori
 • 9. Explorer Natyra
 • 10. Digi Gold
 • 11. Shop TV
 • 15. T
 • 16. Digi Plus
 • 17. Film Author
 • 18. Film Hits
 • 19. Film Thriller
 • 20. Film Drame
 • 21. Film Aksion
 • 22. Film Komedi
 • 23. Discovery Showcase HD
 • 24. National Geographic Channel (UK)-National Geographic Channel High-definition television-HD
 • 25. DigitAlb High-definition television-HD 1
 • 26. DigitAlb High-definition television-HD 2
 • 27. DigitAlb High-definition television-HD 3
 • 28. DigitAlb High-definition television-HD 4
 • 29. DigitAlb High-definition television-HD 5
 • 30. DigitAlb High-definition television-HD 6
 • 31. SuperSport Albania-SuperSport 1
 • 32. SuperSport Albania-SuperSport 2
 • 33. SuperSport Albania-SuperSport 3
 • 34. SuperSport Albania-SuperSport 4
 • 35. SuperSport Albania-SuperSport 5
 • 41. TV Klan
 • 42. ABC News (Shqiptar)
 • 43. TVSH (Tokësor)
 • 44. News 24 (Shqiptar)
 • 45. Ora News
 • 46. Koha TV
 • 47. UTV Education
 • 48. Scan TV
 • 49. Planet TV
 • 60. Klan Kosova
 • 61. RTV21
 • 62. Kohavision-KTV
 • 63. Radio Televizioni i Kosovës-RTK SAT
 • 64. Alsat M
 • 71. musicAL
 • 73. Supersonic TV
 • 74. Tirana TV
 • 80. Cartoon Network Europe (06:00 - 21:00 Central European Time-CET)
 • 80. Turner Classic Movies (around the world)-Turner Classic Movies (21:00 - 06:00 Central European Time-CET)
 • 81. National Geographic Channel-National Geographic Channel Europe
 • 82. National Geographic Channel (UK)-National Geographic Channel Wild
 • 83. Travel-Travel Channel
 • 84. MGM Networks-The MGM Channel
 • 85. Fox Life
 • 86. Fox Crime
 • 90. X1
 • 91. X2
 • 92. X3
 • 93. X4
Radio[redakto | redakto tekstin burimor]
 • 100. Top Albania Radio
 • 101. My Music Radio
 • 102. Top Gold Radio
 • 103. Radio Klan

SuperSport[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.SuperSport HD 1-(DigitAlb HD4)
 • 2.SuperSport HD 2-(DigitAlb HD5)
 • 3.SuperSport 1
 • 4.SuperSport 2
 • 5.SuperSport 3
 • 6.SuperSport 4
 • 7.SuperSport 5
 • 8.SuperSport 6-(vetëm në Kosovë-IPKO)
 • 9.SuperSport 7-(vetëm në Kosovë-IPKO)
 • 10.SuperSport 8-(vetëm në Kosovë-IPKO)

Televizione kabllorë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.TV kabllor ”TV TRIO CABLE”
 • 2.TV kabllor ”IRLA”
 • 3.TV kabllor ”KOMBI”
 • 4.TV kabllor ”LUSHNJA”
 • 5.TV kabllor ”MULTIVIZION”
 • 6.TV kabllor ”ELBASAT”
 • 7.TV kabllor ”INKUSAT”
 • 8.TV kabllor ”HB - CA TV ”
 • 9.TV kabllor ”STAR”
 • 10.TV kabllor ”EGNATIA”
 • 11.TV kabllor ”ILIRIA”
 • 12.TV kabllor ”KORÇA”
 • 13.TV kabllor ”DEVI –E.R.I”
 • 14.TV kabllor ”LEZHA”
 • 15.TV kabllor ”ANI”
 • 16.TV kabllor ”KUÇOVA KABËLL TV”
 • 17.TV kabllor ”POLIÇAN”
 • 18.TV kabllor ”MATI”
 • 19.TV kabllor ”TV ASPARAG”
 • 20.TV kabllor ”TV BULQIZA”
 • 21.TV kabllor ”TV KUKËSI”
 • 22.TV kabllor ”JU-AL”
 • 23.TV kabllor ”FOKUS”
 • 24.TV kabllor ”DELVINA”
 • 25.TV kabllor ”KL-ED”
 • 26.TV kabllor ”IR-GEN”
 • 27.TV kabllor ”ERI A&A”
 • 28.TV kabllor ”K.A.M”
 • 29.TV kabllor ”APT”
 • 30.TV kabllor ”TEPELENA SAT”
 • 31.TV kabllor ”BLU-KABËLL”
 • 32.TV kabllor ”TV ALFA CABLE”
 • 33.TV kabllor ”MIRDITA”
 • 34.TV kabllor ”ERZENI”
 • 35.TV kabllor ”URA VAJGURORE”
 • 36.TV kabllor ”MEMALIAJ”
 • 37.TV kabllor ”TVM DEVOLLI”
 • 38.TV kabllor ”KAMZA”
 • 39.TV kabllor ”TV BLU-KABËLL”
 • 40.TV kabllor ”DIVJAKA”
 • 41.TV kabllor ”S3”
 • 42.TV kabllor ”DELTA”
 • 43.TV kabllor ”ORIKUM”
 • 44.TV kabllor ”DANJA”
 • 45.TV kabllor ”PËRRENJAS”
 • 46.TV kabllor ”ELBASAT”
 • 47.TV kabllor ”TV FRAHOLLI”
 • 48.TV kabllor ”TV FLAVIO CABLE”
 • 49.TV kabllor ”TV MAQELLARA”
 • 50.TV kabllor ”TV TERBUF”
 • 51.TV kabllor ”TV DUSHK”
 • 52.TV kabllor ”TV FUTURA-COM”
 • 53.TV kabllor ”K8”
 • 54.TV kabllor ”TV LUNA”
 • 55.TV kabllor ”TV JUG”
 • 56.TV kabllor ”TV PORTËZ”
 • 57.TV kabllor ”TV POJAN”
 • 58.TV kabllor ”TV ROSKOVEC”
 • 59.TV kabllor ”TV HUDENISHT”
 • 60.TV kabllor ”TV TATA JUNIOR”
 • 61.TV kabllor ”VOSKOPI”
 • 62.TV kabllor ”KRUTJA”
 • 63.TV kabllor ”CAKRANI”
 • 64.TV kabllor ”VJOSA”
 • 65.TV kabllor ”BELSHI”
 • 66.TV kabllor ”BRADSAT”
 • 67.TV kabllor ”TOSHKËZ”
 • 68.TV kabllor ”PROGRES TV”
 • 69.TV kabllor ”M&G”
 • 70.TV kabllor ”DCT”
 • 71.TV kabllor ”PUPA”
 • 72.TV kabllor ”VLORA CABLE”
 • 73.TV kabllor ”XHAÇI”
 • 74.TV kabllor ALFA HAJDIN I”
 • 75.TV kabllor ARD&NET”
 • 76.TV kabllor 2ASL”
 • 77.TV kabllor ”BRADO”
 • 78.TV kabllor ”LAPARDHA”
 • 79.TV kabllor ”MAMURRAS”
 • 80.TV kabllor ”MASA GRUP”
 • 81.TV kabllor ”OREXH”
 • 82.TV kabllor ”PIRG”
 • 83.TV kabllor ”ZARGOÇAN”

Media në Kosovë[redakto | redakto tekstin burimor]

Media në Kosovë mori zhvillim të madh pas vitit 1999. Televizionet më të rëndësishme janë RTK,Klan Kosova, RTV 21 dhe KTV.

Radio[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.Radio "21"
 • 2.Radio "BESA"
 • 3.Radio "BLUE SKY"
 • 4.Radio "KOSOVA"
 • 5.Radio "DUKAGJINI"
 • 6.Radio "FESTINA"
 • 7.Radio "ILIRIA"
 • 8.Radio "MITROVICA"
 • 9.Radio "24"
 • 10.Radio "ALBA"
 • 11.Radio "DARDANIA"
 • 12.Radio "DODONA"
 • 13.Radio "DRENICA"
 • 14.Radio "DRENASI"
 • 15.Radio "ENERGJI"
 • 16.Radio "FERIZAJ"
 • 17.Radio "FONTANA"
 • 18.Radio "FURTUNA"
 • 19.Radio "GJAKOVA"
 • 20.Radio "ZËRI I SHTIMES"
 • 21.Radio "HELIX"
 • 22.Radio "EVROPA"
 • 23.Radio "K"
 • 24.Radio "KAÇANIKU"
 • 25.Radio "KAMENICA"
 • 26.Radio "KOSOVA E LIRË"
 • 27.Radio "LLAPI"
 • 28.Radio "MALISHEVA"
 • 29.Radio "SHQIP FM"
 • 30.Radio "PEJA"
 • 31.Radio "PLUS"
 • 32.Radio "PREMIERA"
 • 33.Radio "PRIZRENI"
 • 34.Radio "RINIA"
 • 35.Radio "SHARRI"
 • 36.Radio "STAR"
 • 37.Radio "START"
 • 38.Radio "TEMA"
 • 39.Radio "THERANDA"
 • 40.Radio "TOP ILIRIA"
 • 41.Radio "URBAN FM"
 • 42.Radio "VALA 2000"
 • 43.Radio "VALA RINORE"
 • 44.Radio "VICIANUM"
 • 45.Radio "VICTORIA"
 • 46.Radio "VIZIONI"
 • 47.Radio "YLBERI"
 • 48.Radio "ZËRI I POZHERANIT"
 • 49.Radio "TOP KOSOVA"
 • 50.Radio "TOP RADIO"

Televizione[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.TV "RTK-RADIO TELEVIZIONI I KOSOVËS"
 • 2.TV "21"
 • 3.TV "ZICO TV HD"
 • 4.TV "BESA"
 • 5.TV "DUKAGJINI"
 • 6.TV "FESTINA"
 • 7.TV "ILIRIA"
 • 8.TV "MITROVICA"
 • 9.TV "BALKAN"
 • 10.TV "TEMA"
 • 11.TV "KTV-KOHAVISION"
 • 12.TV "LIRIA"
 • 13.TV "MEN"
 • 14.TV "OPINION"
 • 15.TV "PRIZREN"
 • 16.TV "SYRI VIZION"
 • 17.TV "VALI"
 • 18.TV "ON"
 • 19.TV "BUSINESS CHANNEL"
 • 20.TV "RROKUM"
 • 21.TV "ALSAT KOSOVA"
 • 22.TV "KOSOVA MTV"
 • 23.TV "NEXT"
 • 24.TV "KLAN-KOSOVA"
 • 25.TV "NEWS TV"
 • 26.TV "A-MOL"
 • 27.TV "ALBA"
 • 28.TV "FAN"
 • 29.TV "ETV"
 • 30.TV "VISA CHANNEL"
 • 31.TV "ARTA"
 • 32.TV "PRO CHANNEL"
 • 33.TV "GLOBI"
 • 34.TV "SKËNDERAJ"
 • 35.TV "METRO"
 • 36.TV "DASMA"
 • 37.TV "3"
 • 38.TV "HERC"

Company 21[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.TV "RTV 21"
 • 1.TV "21 BUSINESS CHANNEL"
 • 2.TV "21 PLUS"
 • 3.TV "21 POPULLORE"
 • 4.TV "21 MIX"
 • 5.TV "21 JUNIOR"

Operatorë kabllorë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.Operatori kabllor "IPKO Telecommunications"
 • 2.Operatori kabllor "EAGLE"
 • 3.Operatori kabllor "EURINA"
 • 4.Operatori kabllor "DREAM"
 • 5.Operatori kabllor "KUMANOVA"

%6.Operatori kabllor "EGC"

6.Operatori kabllor "Kujtesa-Net"[redakto | redakto tekstin burimor]

Televizione[redakto | redakto tekstin burimor]
 • 1.K-Channel
 • 2.K-Film 1
 • 3.K-Film 2
 • 4.K-Film 3
 • 5.K-Film 4
 • 6.K-Film 5
 • 7.K-Film Shqip
 • 8.K-Doku 1
 • 9.K-Doku 2
 • 10.K-Sport 1
 • 11.K-Sport 2
 • 12.K-Sport 3
 • 13.K-Sport 4
 • 14.K-Sport 1 HD
 • 15.K-Sport 2 HD
 • 16.K-Sport 3 HD
 • 17.K-Sport 4 HD
 • 18.K-Music HD
 • 19.K-Film1 HD
 • 20.K-Film2 HD

Media shqiptare në Maqedoni[redakto | redakto tekstin burimor]

Televizione[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.TV "ERA"
 • 2.TV "ALSAT-M (ALSAT MAQEDONIA)"
 • 3.TV "2"
 • 4.TV "ILIRIDA"

Media shqiptare në Mal të Zi[redakto | redakto tekstin burimor]

Radio[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Radio "Elita"

Televizione[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. TV "Teuta"
 2. TV "Boin"

Media shqiptare e Diasporës[redakto | redakto tekstin burimor]

Televizione[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.TV "ALBANIAN TV OF AMERICA"
 • 2.TV "TELEVIZIONI R"
 • 3.TV "SHPALLJE"
 • 4.TV "ALBA LIFE"
 • 5.TV "ZIK"
 • 6.TV "BOROVA"

Operatori televiziv Diaspora TV[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1.DiasporaTV Info Channel
 • 2.Kids TV
 • 3.D Film
 • 4.D Humor
 • 5.D MusicAL
 • 6.Digikids
 • 7.Dokufilm
 • 8.ESL TV
 • 9.ESL Quiz TV
 • 10.Shqipet e Folklorit
 • 11.TV Abetare
 • 12.TV Policia Estetike Gjithshqiptare
 • 13.TV Gatojca
 • 14.Ritme Rinore TV
 • 15.Noni TV
 • 16.Urban Music TV
 • 17.24 Popullore
 • 18.Sentiment TV
 • 19.Tallava TV
 • 20.Polifolk TV
 • 21.PAF TV
 • 22.Folklori TV

Burime informacioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]