Jump to content

Milosh Krasiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miloš Krasić
Милош Красић

Miloš Krasić përpara një ndeshje
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMiloš Krasić
Datëlindja (1984-11-01) 1 nëntor 1984 (39 vjeç)
VendlindjaMitrovicë, RSF Jugosllavi
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniAnësor
Karriera me të rinjtë
FK Rudar
1999–2001Vojvodina
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2004Vojvodina77(7)
2004–2010CSKA Moscow150(26)
2010–2012Juventus40(8)
2012–2014Fenerbahçe13(0)
2013–2014Bastia18(2)
2014–2015Fenerbahçe S.K. A225(9)
2015–2018Lechia Gdańsk86(7)
Karriera ndërkombëtare
2006–2011Serbia47(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 8 dhjetor 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 8 dhjetor 2020

Miloš Krasić (Serbisht: Милош Красић; lindur më 1 nëntor 1987) është një futbollist serb i cili luan me Lechia Gdańsk dhe me kombëtaren serbe si anësor. Ai ka përfaqsuar vendin e tij në Kupën e Botës 2010. Në një pikë të karrierës së tij, ai është cilësuar nga FourFourTwo si një nga 100 futbollistët më të mirë të botës

Vitet e hershëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi filloi të luante futbollin me klubin e qytetit FK Rudar, Krasić u mor nga FK Vojvodina në vitin 1999 duke kaluar drejt jugut. Ai shpenzoi katër vite e gjysëm në Novi Sad, ku ai përmirësoi aftësitë e tij si futbollist dhe u bë kapiteni i skuadrës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krasić duke pësuar një ndërhyrje nga Roberto Carlos gjatë kohës së tij te CSKA Moscow në vitin 2007

CSKA Moska[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juventus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fenerbahçe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Huazimi tek Bastia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rikthimi tek Fenerbahçe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lechia Gdańsk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 gusht 2015, Krasić firmosi me klubin polak Lechia Gdańsk. Ai debutoi me skuadrën gjatë pjesës së dytë të ndeshjes së Ekstraklasas ndaj Korona Kielce. Ai shpenzoi tre sezone me klubin.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]