Ministria e Mbrojtjes (Ukrainë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës (Ukrainisht: Міністерство оборони України) është ministria e qeverisë ukrainase që mbikëqyr mbrojtjen kombëtare dhe Forcat e Armatosura të Ukrainës. Në krye të ministrisë është ministri i mbrojtjes. Presidenti i Ukrainës është Komandanti Suprem i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Ministria u krijua në Ukrainë më 24 shtator 1991,[1][2] një muaj pas rezolutës së shpalljes së pavarësisë së Ukrainës. Ministria u vu në krye të të gjithë riorganizimit të forcave ushtarake sovjetike në territorin e juridiksionit ukrainas.[3][4] Në vitin 1994, Ukraina hoqi vullnetarisht të gjitha armët bërthamore. Ministria shpenzoi fonde të konsiderueshme për eliminimin e armëve bërthamore, bazave ushtarake dhe pajisjeve për të përmbushur kërkesat e Traktatit për Forcat e Armatosura Konvencionale në Evropë.

Në vitin 2022 ishte planifikuar të siguronte 5% të PBB-së së Ukrainës për nevojat e Ministrisë së Mbrojtjes. Në korrik 2022, në mes të pushtimit rus të Ukrainës, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës deklaroi se shpenzon një buxhet vjetor të ministrisë çdo muaj të luftës me Rusinë.[5]

Misioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siç është ratifikuar nga Verkhovna Rada (parlamenti ukrainas), objektivat kryesore të ministrisë janë parandalimi i armiqësisë, strukturimi i ushtrisë dhe zmbrapsja e të gjitha llojeve të agresionit (si në vend ashtu edhe ndërkombëtar). Politikat e sigurisë ukrainase bazohen në mosndërhyrjen, respektimin e kufijve kombëtarë dhe sovranitetin e shteteve të tjera, duke refuzuar çdo përdorim të forcës si instrument ndikimi.[6]

Për shkak të ndjeshmërisë politike, doktrina ushtarake, e ngjashme me politikën e sigurisë të Ukrainës, nuk vë në dukje një kërcënim specifik. Më tepër i referohet një "shtete, politika e qëndrueshme e të cilëve paraqet një kërcënim ushtarak, ose çon në ndërhyrje në punët e brendshme të Ukrainës, ose cenon integritetin territorial të Ukrainës dhe interesat kombëtare".[7]

Prandaj, Ministria e Mbrojtjes është përgjegjëse për:

 • Mbështetje për aktivitetet e përditshme të Forcave të Armatosura
 • Misioni dhe gatishmëria mobilizuese
 • Vlera luftarake
 • Trajnim për të përmbushur misionet dhe angazhimin e caktuar
 • Menaxhimi dhe trajnimi i duhur
 • Furnizimet e armëve dhe pajisjeve ushtarake
 • Materiale, financime dhe burime të tjera në përputhje me kërkesat
 • Kontroll mbi përdorimin efektiv të këtyre burimeve
 • Zhvillimi i ndërveprimit me pushtetin ekzekutiv, agjencitë civile dhe civilët
 • Bashkëpunimi ndërkombëtar ushtarak dhe ushtarako-teknik
 • Kontrolli i përputhshmërisë së aktiviteteve të Forcave të Armatosura me Ligjin
 • Krijimi i kushteve për kontrollin civil mbi Forcat e Armatosura.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Міністерство | Міноборони". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Government portal :: Ministry of Defence of Ukraine
 3. ^ "Міністерство | Міноборони". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Book_WP_2006_ENG_nver.indd" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 nëntor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Олексій Резніков: "Закінчити війну до кінця року абсолютно можливо"". BBC News Україна (në ukrainisht). Marrë më 2022-07-25.
 6. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2006-09-26. Marrë më 2007-11-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2006-09-26. Marrë më 2007-11-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)