Jump to content

Mirna Jukić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mirna Jukić
Sportiste Austriake
U lind në
Novi Sad, Serbi
ShtetësiaAustria Austria

Mirna Jukić (e lindur më 9 prill 1986) është një notare Austriake në pension me origjinë Kroate e cila fitoi medalje bronzi në kursin e shkurtër dhe natyrisht atë të gjatë në kampionatet botërore të notit. Ajo është trajnuar nga babai i saj Željko Jukiç, një ish-basketbollist. Ajo ka pasur suksese të shumta evropiane dhe botërore.

Jukić ka lindur në Novi Sad (Serbia, atëherë RSF Jugosllavisë) dhe u rrit në Vukovar, Kroaci. Në nëntor të vitit 1991, familja u vendos në Zagreb, dhe babai i saj filloi trajnimin e saj në Mladost në vitin 1996. Vëllai i saj, Dinko Jukiç, me të cilin ajo u trajnuar më herët, gjithashtu u bë një notar të nivelit ndërkombëtar. Në vjeshtën e vitit 1999, familja u vendos në Vjenë, Austri, dhe në të njëjtin vit Mirna u bë një qytetar Austriak. Vëllai i saj u bë një qytetar Austriak në vitin 2000, ndërsa prindërit mbetën shtetas kroatë.[1]

Karriera Olimpike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Olimpiadën e vitit 2008 Jukić mblodhi një medalje bronzi në 100m "breaststroke"(1: 07.34); ajo gjithashtu notoi në olimpiadën 200 m "breaststroke". Në Kampionatin Botërore ujor 2009 ajo fitoi medaljen e bronxit në Kampionatin Botërore sport ujor për femra - 200 metër "breaststroke", me një kohë prej 2: 21,97.

  1. ^ Mladen Pleše (21 gusht 2002). "Željko Jukić: 'Za plivačke treninge od moje Mirne u Zagrebu su tražili 16.000 kuna mjesečno'" [Željko Jukić: They demanded 16,000 Kuna for swimming practices of my Mirna]. nationalityal. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2012. Marrë më 3 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)