Mirosllav Lajçak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mirosllav Lajçak
Presidenti i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara
Në detyrë
12 shtator 2017 – 19 shtator 2018
Paraprirë ngaPeter Thomson
Pasuar ngaMaría Fernanda Espinosa
Ministri i 9-të dhe 11-të i Punëve të Jashtme të Sllovakisë
Në detyrë
4 prill 2012 – 20 mars 2020
KryeministriRobert Fico
Peter Pellegrini
Paraprirë ngaMikuláš Dzurinda
Pasuar ngaIvan Korčok
Në detyrë
26 janar 2009 – 8 korrik 2010
KryeministriRobert Fico
Paraprirë ngaJán Kubiš
Pasuar ngaMikuláš Dzurinda
Kreu i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë
Në detyrë
1 janar 2019 – 1 janar 2020
Paraprirë ngaEnzo Moavero Milanesi
Pasuar ngaEdi Rama
Përfaqësuesi i 6-të i Lartë për Bosnjën dhe Hercegovinën
Në detyrë
1 korrik 2007 – 28 shkurt 2009
Paraprirë ngaChristian Schwarz-Schilling
Pasuar ngaValentin Inzko
Përfaqësuesi i 3-të special i Bashkimit Evropian për Bosnjë dhe Hercegovinën
Në detyrë
1 korrik 2007 – 28 shkurt 2009
Paraprirë ngaChristian Schwarz-Schilling
Pasuar ngaValentin Inzko
Të dhëna vetjake
U lind më20 mars 1963
Poprad, Çekosllovaki
(tani Sllovakia)
Partia politike party Komuniste (1983-1990)
Drejtimi - Demokracia Sociale (Non-member)
Bashkëshortja/etJarmila Hargashova
Fëmijët2
ShkollimiUniversiteti Comenius
Instituti Shtetëror i Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Moskës

Mirosllav Lajçak (lindi më 20 mars 1963) është një politikan dhe diplomat sllovak, ish-Ministri i Punëve të JashtmeRepublikës së Sllovakisë.[1] Përveç kësaj, Lajçak gjithashtu shërbeu si President i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për sesionin e 72-të nga vitin 2017 deri më 2018.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi dhe jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lajçak ndoqi shkollën fillore në Stará Ľubovňa. Në vitin 1977 familja e tij u transferua në Bratisllavë, ku ai u regjistrua në shkollën e ciklit të lartë në rrugën Bilíková. Ai përfundoi vitin e fundit të arsimit të mesëm në shkollën e ciklit të lartë në Banská Štiavnica. Më vonë ai studioi drejtësi në Universitetin Comenius në Bratislavë për një vit para se të merrte një master në marrëdhëniet ndërkombëtare nga Instituti Shtetëror i Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Moskës (MGIMO). Si student, atij iu kërkua të bashkohet me Partinë Komuniste të Çekosllovakisë. Ai gjithashtu studioi në Qendrën Evropiane të Studimeve të Sigurisë George C. MarshallGarmisch-Partenkirchen, Gjermani. Në tetor 2018, ai u dha titullin Doktor Nderi i Institutit Shtetëror të Moskës për Marrëdhëniet Ndërkombëtare.[3]

Përveç sllovakishtes, Lajçak flet rrjedhshëm anglisht, gjermanisht, rusisht, bullgarisht dhe serbo-kroatisht.[3]

Ai është i martuar me Jarmila Lajçakova-Hargashova, një prezantuese e lajmeve. Ata kanë dy vajza.[4]

Karriera diplomatike (1998-2005)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një anëtar i partisë komuniste, Lajçak u bashkua me ministrinë e jashtme të Çekosllovakisë në vitin 1988. Midis viteve 1991 dhe 1993 Lajçak u postua në ambasadën çekosllovake dhe më pas sllovake në Moskë. Ai ishte ambasador i Sllovakisë në Japoni midis viteve 1994 dhe 1998. Midis viteve 1993 dhe 1994, ai shërbeu si shefi i kabinetit të Ministrit të Jashtëm të atëhershëm të Sllovakisë dhe më vonë Kryeministrit, Jozef Moravčík. Midis 2001 dhe 2005, Lajčák ishte me qendër në Beograd si Ambasadori i Sllovakisë në Republikën Federale të Jugosllavisë (më vonë Serbia dhe Mali i Zi), me kompetencë edhe për Shqipërinë dhe Republikën e Maqedonisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (www.aglo.sk), AGLO solutions. "Members of the Government - Úrad vlády SR". www.vlada.gov.sk (në anglisht).
  2. ^ "President of the 72nd Session - General Assembly of the United Nations". www.un.org (në anglisht).
  3. ^ a b http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/infoBios/setimes/resource_centre/bio-archive/lajcak_miroslav
  4. ^ CV, MSV.sk