Jump to content

Robert Fico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert Fico
Fico në 2017
Kryeministër i Sllovakisë
Titullar
Në detyrë
Tetor 22-28, 2023
PresidentiZuzana Čaputová
Paraprirë ngaĽudovít Ódor
Në detyrë
4 Prill 2012 – 22 Mars 2018
PresidentiIvan Gašparovič
Andrej Kiska
Zëvendës
Paraprirë ngaIveta Radičová
Pasuar ngaPeter Pellegrini
Të dhëna vetjake
U lind më (1964-09-15) 15 shtator 1964 (59 vjeç)
Topoľčany, Çekosllovaki
(tani Sllovakia)
Partia politikeSMER (1999–tani)
Lidhjet e tjera
politike
Partia Komuniste e Çekosllovakisë (1986–1990)
Partia e së Majtës Demokratike (Sllovaki) (1990–1999)
Bashkëshortja/et
Svetlana Svobodová
(m. 1986)
Fëmijët1 djalë
ShkollimiUniversiteti Comenius i Bratisllavës (JUDr.)
Akademia Sllovake e Shkencave (CSc.)
Nënshkrimi

Robert Fico (Shqiptimi sllovak: [ˈrɔbert ˈfitsɔ] ; i lindur më 15 shtator 1964) është një politikan sllovak që shërbeu si kryeministër i Sllovakisë nga 2006 deri në 2010 dhe nga 2012 në 2018 e tashmë nga 2023 në vazhdim. Që nga viti 1999 është lideri i parë i partisë Drejtimi – Social Demokracia (Smer). I zgjedhur për herë të parë në Parlament në 1992 (ndërsa Sllovakia ishte pjesë e Çekosllovakisë ), më vonë u emërua në Këshillin e Evropës . Pas fitores së partisë së tij në zgjedhjet parlamentare të vitit 2006, ai formoi kabinetin e parë Fico .

Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2010, Fico u ul si deputet i opozitës në parlament, efektivisht si lider i opozitës. Pas një mocioni besimi kundër kabinetit të Iveta Radičovás, Fico u riemërua si Kryeministër pasi udhëhoqi SMER-in në një fitoreje dërrmuese zgjedhore në zgjedhjet parlamentare të 2012, duke fituar 83 vende dhe duke formuar një qeveri me një shumicë absolute në Parlament, e para e tillë. që nga viti 1989. [1] Në vitin 2013, Fico deklaroi zyrtarisht kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2014 . Fico humbi zgjedhjet ndaj rivalit të tij politik Andrej Kiska në raundin e dytë të votimit më 29 mars 2014. [2]

Më 15 mars 2018, në vazhdën e krizës politike pas vrasjes së Ján Kuciak, Fico i paraqiti dorëheqjen presidentit Andrej Kiska, i cili më pas ngarkoi zyrtarisht zëvendëskryeministrin Peter Pellegrini për formimin e një qeverie të re. [3] [4]

Partia e Ficos, Drejtimi – Social Demokracia (Smer), fitoi më shumë vota se partitë e tjera në zgjedhjet parlamentare të vitit 2023 me 22,95% të votave dhe fitoi 42 mandate. [5] Fico pritet të bëhet sërish kryeministër, por ende duhet të krijojë një koalicion. Fico ka premtuar të ndalojë plotësisht dërgimin e ndihmës ushtarake për UkrainënLuftën Ruso-Ukrainase dhe të fillojë bisedimet e paqes. [6] [7]

  1. ^ Terenzani-Stankova, Michaela. "Who is Robert Fico?". Sme.sk. Marrë më 17 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kiska becomes president (UPDATED)". Marrë më 15 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Fico podá demisiu, novým premiérom môže byť Pellegrini (minúta po minúte)". sme.sk (në sllovakisht). 15 mars 2018. Marrë më 15 mars 2018.
  4. ^ Heijmans, Philip (15 mars 2018). "Slovakia's PM Robert Fico resigns amid public outcry". Al Jazeera. Marrë më 15 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Výsledky predčasných volieb 2023". Denník N (në sllovakisht). 2023-09-18. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2023. Marrë më 2023-10-02.
  6. ^ Kottasová, Ivana; Tanno, Sophie; Chen, Heather (2023-10-01). "Pro-Russian politician wins Slovakia's parliamentary election". CNN (në anglisht). Marrë më 2023-10-02.
  7. ^ "Slovakia elections: Populist party wins vote but needs allies for coalition". BBC News (në anglishte britanike). 2023-09-30. Marrë më 2023-10-02.