Mobido Diakité

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Modibo Diakité
Të dhënat personale
Emri i plotëModibo Diakité
Data e lindjes (1987-03-01) 1 Mars 1987 (33 vjeç)
Vendi i lindjesBourg-la-Reine, France
Gjatësia1,93 m (6 ft 4 in)
PozicioniQëndër–mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualFiorentina
(në huazim nga Sunderland)
Numri3
Karriera në rini
Pescara
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2006Pescara1(0)
2006–2013Lazio83(2)
2013–Sunderland6(0)
2014–Fiorentina (Huazim)7(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 28 dhjetor 2013.
† Ndeshje (Gola).

Modibo Diakité (Diakhité) (lindur më 2 Mars 1987) është një futbollist francez me origjinë senegaleze i cili luan me klubin italian FiorentinaSerie A i huazuar nga Sunderland.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pescara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diakité bëri debutimin e tij në Serie B më 28 maj 2006 për Pescarën kundër MantovaStadio Adriatico. Pavarësisht se luajti vetëm 1 ndeshje për skuadrën e parë, 19 vjeçari produkt i akademisë së Pescarës u ble nga gjigandët e Lazios për 300,000 mijë sezonin 2005–06.

Lazio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin e parë me Lazion, Diakité luajti 3 ndeshje në Serie A. Debutimi i tij erdhi në Stadio Friuli, ku Lazio mposhti Udinesen me rezultatin 4–2 [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ channel4.com Udinese 2–4 Lazio