Jump to content

Mombasa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mombasa
Qytet
Kolazh me pamje nga Mombasa
Kolazh me pamje nga Mombasa
Parimet: 
Utangamano kwa Maendeleo
(Bashkimi për Zhvillim)
Popullsia
 • Gjithsej1.200.000
Faqja zyrtarewww.mombasa.go.ke

Mombasa është qytet në bregdetin e Kenias. Është qyteti i dytë më i madh[1] pas Nairobit, me popullsi 1.2 milionë (2016).[2] Rajoni metropolitane është e dyta më e madhe dhe popullsia e saj është rreth dy milionë.[1] Administrativisht, Mombasa është zyrë qendrore e Qarkut Mombasa.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si qytet bregdetar, Mombasa karakterizohet me topografi të rrafshët. Qyteti i Mombasës është i përqëndruar në ishullin Mombasa, por shtrihet në kontinent. Ishulli është i ndarë nga kontinent nga dy zhytje, Port Reitz në jug dhe Tudor Creek në veri.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mombasa ka klimë të lagësht dhe të thatë. Muajtë të cilët ka më shumë shi janë prilli dhe maji, përderisa rreshjet e shiut është minimale mes janarit dhe shkurtit.

Si një port detar, Mombasa është subjekt i pasojave të dëmshme të një klime të luhatshme. Në tetor 2006, Mombasa përjetoi një përmbytje të madhe që preku 60,000 persona.[3]

Erozioni bregdetar është bërë problem për infrastrukturën e Mombasës. Për shkak të rritjes së nivelit të detit, bregu i detit ka gërryer në 2.5-20 cm në vit. Kjo ka rritur numrin e përmbytjeve vjetore.[3]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Ndërkombëtar Moi është aeroporti ndërkombëtar i Mombasës. Ndodhet rreth 425 kilometra, me aeroplan, në juglindje të Aeroporti Ndërkombëtar Jomo Kenyatta.

Treni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mombasa ka stacion hekurudhor Korporata Hekurudhore të Kenias i cili transporton pasagjerë dhe mallra nëpërmjet hekurudhës Standard Gauge nga Nairobi në Mombasa. Shumë stacione ndodhen në Syokimau në Nairobi dhe Miritini në Mombasa. Kjo merr rreth katër orë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Qyteti Qarku/Distrikti/Provinca/Rajoni/Shteti Data
Flamuri SHBA Seattle Uashington 6 prill 1981[4]
Flamuri SHBA Long Beach Kalifornia 20 nëntor 2007
Flamuri SHBA Charlotte Amalie Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara Nuk dihet
Flamuri SHBA Honolulu Hawaii 2008
Flamuri Afrika e Jugut eThekwini KwaZulu-Natal 20 shkurt 2012
Flamuri Norvegjia Bergen Hordaland Nuk dihet
Flamuri Kina Lianyungang Jiangsu Nuk dihet
Flamuri Kina Fuzhou Fujian Nuk dihet

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b The World Factbook Arkivuar 4 maj 2012 tek Wayback Machine. Cia.gov. Retrieved on 17 August 2013.
  2. ^ Investors fault Mombasa’s new master plan Arkivuar 19 qershor 2018 tek Wayback Machine; Business Daily; retrieved 19 gusht 2014.
  3. ^ a b Kebede, A. S., Nicholls, R. J., Hanson, S., & Mokrech, M. "Impacts of Climate Change and Sea-Level Rise: A Preliminary Case Study of Mombasa, Kenya". Journal of Coastal Research. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  4. ^ http://www.seattlemombasa.org/