MongoDB

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MongoDB
ZhvilluesMongoDB Inc.
Versioni i parë2009 (2009)
Versioni i fundit3.0.5 / 28 korrik 2015; Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme Gabim shprehjeje: Operator i papritur < më parë
Statusi i zhvillimitAktive
Gjuhet e programimitC++, JavaScript, C
Sistemi operativCross-platform
Gjuhët e mundshmeen
Përdoret përDocument-oriented database
LicencaGNU AGPL v3.0 (drivers: Apache license)
Faqja zyrtarewww.mongodb.org

MongoDB është një databazë e llojit të orientuar-në-dokument. Klasifikohet si databazë NoSQL, MongoDB i shmanget strukturave tradicionale të databazave relacionale të bazuara-në-tabela, në favor të dokumenteve si JSON me skemave dinamike (që MongoDB i quan si formati BSON), duke e bërë më të lehtë dhe më të shpejtë integrimin e të dhënave në lloje të caktuara të aplikacioneve. E lëshuar nën një kombinim të Licencës Publike të Përgjithshme GNU Affero dhe Licensën Apache, MongoDB është software i lirë dhe me burim të hapur.

U zhvilluar për herë të parë nga kompania softuerike MongoDB Inc në tetor 2007 si komponent i një platforme të planifikuar për të qenë një shërbim, kompania e zhvendosi modelin e zhvillimit në një model open source në vitin 2009, me MongoDB që ofron mbështetje komerciale dhe shërbime të tjera [1]. Që atëherë, MongoDB është pranuar si një softuer i prapavijës nga një numër i madh i webfaqeve dhe shërbimeve, duke përfshirë Craigslist, eBay, Foursquare, SourceForge, Viacom, dhe The New York Times. Në vitin 2014, MongoDB ishte sistemi i databazës më i popullarizuar NoSQL [2].

Licencimi dhe mbështetja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MongoDB është në dispozicion falas nën Licensën të Përgjithshme Publike GNU Affero [3]. Drivers-at gjuhësore janë në dispozicion nën një Licencës Apache. Si shtesë, MongoDB Inc. ofron edhe licensa pronësie për MongoDB [1].

Karakteristikat kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga karakteristikat përfshijnë:[4]

Orientimi-në-dokumente
Ad hoc queries
Indeksimi
Replikimi
Balancimin e ngarkesës

Popullariteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga korriku 2015,, MongoDB është sitemi për menaxhim të databazave i katërti më i popullarizuar, dhe më sitemi më i popullarizuar i llojit të orientuar në dokumente [2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "10gen embraces what it created, becomes MongoDB Inc". Gigaom. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 27 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Popularity ranking of database management systems". db-engines.com. Solid IT. Marrë më 2015-07-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ The MongoDB NoSQL Database Blog, The AGPL
  4. ^ MongoDB Developer Manual

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]