Mongozi faqekuq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi faqekuq
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Gjinia: Herpestes
Lloji:
H. smithii
Emri binomial
Herpestes smithii
Gray, 1837
Gama e mongozit faqekuq

Mongozi faqekuq ose mangusta faqekuqe ( Herpestes smithii ) është një specie mangust amtare në pyjet malore në Indi dhe Sri Lanka . Ky mongoz, së bashku me mongozin me shirita në qafë dhe mongozën gri indian , janë speciet e vetme mongoze endemike në Indi dhe Sri Lanka. Mongozi faqekuq është shumë e lidhur me mongoozën gri indiane, por dallohet për nga madhësia e saj pak më e madhe dhe bishti me majë të zezë që shtrihet për 2 deri në 3 inç në fundin distal. Ekzistojnë dy specie të kësaj mongole, H. smithii smithii në Indi, dhe H. smithii zeylanicus(Thomas, 1852) në Sri Lanka.

Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi faqekuq është kryesisht një kafshë që jeton në pyje , në kontrast me mongozat gri dhe të vogla indiane dhe preferon zona më të izoluara. Ato janë regjistruar edhe nga fushat e izoluara të trucit dhe në fusha relativisht të hapura.

Takaonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herpestes smithii ishte emri shkencor i propozuar nga John Edward Grey në 1837 për një ekzemplar zoologjik në koleksionin e Historisë Natyrore të Muzeut Britanik .

Nënspeciet:

  •       H. s. smithii
  •       H. s. thysanurus
  •       H. s. zeylanius

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si mongozat e tjera, ai gjuan ditën dhe natën.

Në kulturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Sri Lanka kjo kafshë është quajtur mugatiya nga Sinhala dhe është konsideruar zakonisht si një kafshë unlikable dhe dëmtuesve.Civeti i palmave të arta ( Paradoxurus zeylonensis ), krejt një specie të ndryshme endemike në Sri Lanka, është quajtur gjithashtu hotambuwa për shkak të paraqitjes të ngjashme dhe ngjyrim .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mudappa, D. & Choudhury, A. (2016). "Herpestes smithii". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T41617A45208195. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)