Mongozi me vija në qafë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mongozi me shirita në qafë
2007-stripe-necked-mongoose.jpg
Një i ri
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
H. vitticollis
Emri binomial
Herpestes vitticollis
Bennett, 1835
Stripe-necked Mongoose area.png
Gama e mongozit me shirita

Mongozi me shirita në qafë ose mangusta me shirita në qafë ( Herpestes vitticollis ) është një specie manguste amtare për pyjet nga India jugore në Sri Lanka .

Karateristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ёshtë kafe e ndryshkur deri në gri të thinjur, ka një trup të ngathët dhe këmbë të shkurtra, një shirit i zi që shkon anash në të dy anët e qafës së tij. Bishti i tij i shkurtër është kryesisht i zi, por gri në bazë.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta me shirita në qafë shpërndahet në Ghats perëndimore dhe në Sri Lanka. Më 1911, një individ u vëzhgua në Andhra Pradesh jugore .

Sjellja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ёshtë kafshë dite dhe ushqehet nga bretkosat, gaforret, drerët minj, lepujt, brejtësit, shpendët dhe zvarranikët.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë dy nënspecie. H. vitticollis vitticollis është nga provincat e Ghats Perëndimore, Coorg dhe Kerala, dhe ka më shumë një nuancë të kuqërremtë në leshin e saj. Tjetri, H. vitticollis inornatus , është gjetur në provincën Kanara, dhe i mungon një nuancë e kuqërremtë në leshin e tij.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Muddapa, D.; Choudhury, A.; Punjabi, G. A. (2016). "Herpestes vitticollis". The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41619A45208503. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41619A45208503.en. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)