Murten

Coordinates: 46°55′N 7°07′E / 46.917°N 7.117°E / 46.917; 7.117
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Murten/Morat
Stema Murten/Morat
Koordinatat: 46°55′N 7°07′E / 46.917°N 7.117°E / 46.917; 7.117
VendiFlamuri Zvicra
KantoniFribourg
RrethiSee
Qeveria
 • KryetariChristian Brechbühl (FDP/PRD)
Sipërfaqja
 • Gjithsej12,02 km2 (4,64 sq mi)
Lartësia mbidetare
453 m (1.486 ft)
Popullsia
 (31 dhjetor 2018)
 • Gjithsej8.278
 • Dendësia690/km2 (1.800/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
Kodi postar
3280
Rrethohet ngaBas-Vully, Büchslen, Courgevaux, Galmiz, Greng, Haut-Vully, Lurtigen, Meyriez, Münchenwiler (BE), Muntelier, Müntschemier (BE), Ried bei Kerzers, Salvenach
Faqja zyrtarewww.murten-morat.ch

Murten (Gjermanisht) ose Morat (Frëngjisht) është një komunëkantonin FribourgZvicrës.

Ndodhet në brigjet jugore të liqenit Morat (i njohur edhe si Liqeni Murten). Është një nga komunat me një shumicë (rreth 75%) të gjermanishtfolësve në kantonin e Friburgut, kryesisht frëngjishtfolës.

Më 1 janar 1975, ish-komuna e Burg bei Murten u bashkua në komunën e Murtenit.[1] Ajo u pasua më 1 janar 1991 nga ish-komuna e Altavilla dhe më 1 janar 2013 nga ish-komuna e Büchslen. Më 1 janar 2016, ish-komunat e Courlevon, Jeuss, Lurtigen dhe Salvenach u bashkuan në Morat (Murten).[2] Më 1 janar 2022, ish-komunat e Galmiz, Gempenach dhe Clavaleyres ([[Kantoni i Bernës}}) u bashkuan në komunën e Murtenit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morat ka një popullsi (që nga dhjetori 2020) prej 8,244 banorësh. Që nga viti 2008, 19.3% e popullsisë janë shtetas të huaj rezidentë.[3] Gjatë 10 viteve të fundit (2000–2010) popullsia ka ndryshuar me një normë prej 11%. Migrimi përbënte 9,1%, ndërsa lindjet dhe vdekjet 2,5%.[4]

Shumica e popullsisë (që nga viti 2000) flet gjermanishten (4,269 ose 76.5%) si gjuhën e tyre të parë, frëngjishtja është e dyta më e zakonshme (716 ose 12.8%) dhe italishtja është e treta (108 ose 1.9%). Janë 5 persona që flasin romançe.[5]

Në vitin 2008, popullsia ishte 47.8% meshkuj dhe 52.2% femra. Popullsia përbëhej nga 2,301 burra zviceranë (38.2% e popullsisë) dhe 578 (9.6%) burra jozviceranë. Kishte 2,571 gra zvicerane (42.7%) dhe 578 (9.6%) gra jozvicerane.[6] Nga popullsia në komunë, 1,315 ose rreth 23,6% kanë lindur në Murten dhe kanë jetuar atje në vitin 2000. Kanë lindur 881 ose 15,8% të cilët kanë lindur në të njëjtin kanton, ndërsa 2,088 ose 37,4% kanë lindur diku tjetër në Zvicër, dhe 1,109 ose 19.9% kanë lindur jashtë Zvicrës.[5]

Që nga viti 2000, fëmijët dhe adoleshentët (0–19 vjeç) përbëjnë 23,1% të popullsisë, ndërsa të rriturit (20–64 vjeç) përbëjnë 61,2% dhe të moshuarit (mbi 64 vjeç) përbëjnë 15,7%.[4]

Deri në vitin 2000, në komunë kishte 2,256 njerëz të cilët ishin beqarë dhe kurrë të martuar. Ishin 2638 individë të martuar, 346 të veja ose të veja dhe 338 individë të divorcuar.[5]

Deri në vitin 2000, në komunë kishte 2,394 familje private, dhe mesatarisht 2.3 persona për household.[4] Ishin 801 households që përbëheshin nga vetëm një person dhe 143 households me pesë ose më shumë persona. Në vitin 2000, gjithsej 2,349 apartamente (89,3% e totalit) ishin të banuara përgjithmonë, ndërsa 232 apartamente (8,8%) ishin të banuara sezonale dhe 50 apartamente (1,9%) ishin bosh..[7] Që nga viti 2009, shkalla e ndërtimit të njësive të reja të banimit ishte 1.3 njësi të reja për 1000 banorë.[13] Shkalla e vendeve të lira të punës për komunën, në vitin 2010, ishte 0,24%.[4]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 2,116 ose (37.9%) e popullsisë kanë përfunduar arsimin e mesëm të lartë jo të detyrueshëm, dhe 807 ose (14.5%) kanë përfunduar arsimin e lartë shtesë (ose universitet ose Fachhochschule). Nga 807 që përfunduan shkollimin terciar, 63,8% ishin burra zviceranë, 22,9% ishin gra zvicerane, 9,0% ishin burra jozviceranë dhe 4,2% ishin gra jozvicerane.[5]

Sistemi shkollor i kantonit të Fribourg ofron një vit kopsht fëmijësh jo të detyrueshëm, i ndjekur nga gjashtë vjet shkollë fillore. Më pas vijojnë tre vitet e detyrueshme të shkollës së mesme të ulët, ku nxënësit ndahen sipas aftësive dhe aftësive. Pas shkollës së mesme të ulët, nxënësit mund të ndjekin një shkollë të mesme të lartë tre ose katërvjeçare me zgjedhje. Shkolla e mesme e lartë ndahet në gjimnaz (përgatitore universitare) dhe programe profesionale. Pasi të përfundojnë programin e mesëm të lartë, studentët mund të zgjedhin të ndjekin një shkollë terciare ose të vazhdojnë praktikën e tyre.[8]

Gjatë vitit shkollor 2010–11, kishte gjithsej 1,402 nxënës që ndiqnin 73 klasa. Gjithsej 972 nxënës nga komuna kanë ndjekur çdo shkollë, qoftë në komunë apo jashtë saj. Në komunë kishte 9 paralele me gjithsej 178 nxënës. Komuna kishte 29 paralele fillore dhe 601 nxënës. Në të njëjtin vit kanë funksionuar 34 paralele të mesme të ulëta me gjithsej 623 nxënës. Nuk ka pasur paralele të mesme të larta apo paralele profesionale, por ka pasur 96 nxënës të mesëm të lartë dhe 97 nxënës të mesëm të lartë profesional të cilët kanë vijuar mësimet në një komunë tjetër. Komuna nuk kishte klasa terciare jouniversitare, por kishte 2 studentë jouniversitar terciar dhe 17 studentë të terciarëve të specializuar që ndiqnin mësimet në një komunë tjetër.[6]

Në vitin 2000, në Morat kishte 514 nxënës të ardhur nga një komunë tjetër, ndërsa 211 banorë ndiqnin shkollat jashtë komunës.[9]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ka dy stacione hekurudhore: Murten/Morat dhe Muntelier-Löwenberg. Të dy stacionet janë të vendosura në linjat Fribourg–Ins dhe Palézieux–Lyss, me shërbime të rregullta për në Lozanë, Kerzers, Fribourg, Neuchâtel, Ins dhe Bernë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]