Jump to content

Muslim Mulliqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muslim Mulliqi
U lind më1934
Gjakova, Kingdom of Yugoslavia
Vdiq më13 January 1998
Prishtina, Federal Republic of Yugoslavia
Punët e shquaraKullat e Junikut (The stone towers of Junik)

Muslim Mulliqi (1934 – 13 janar 1998) ishte një piktor impresionist dhe ekspresionist i Kosovës . I lindur në një familje artistësh në qytet, Mulliqi ndoqi Akademinë e Arteve të Bukura në Beograd nën drejtimin e Zoran Petroviqit, ku edhe vazhdoi studimet pasuniversitare. [1] Mulliqi ekspozohet në galeritë e Kosovës, ish-Jugosllavisë, Italisë dhe Shqipërisë. Mulliqi ishte iniciator i themelimit dhe nënkryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës . Ka ligjëruar Pikturë në Fakultetin e Arteve në Universitetin e Prishtinës . [2] Ekspozita e Galerisë së Arteve të Kosovës mban emrin e tij. Ndërsa krijimet e tij janë të përjetshme, akademik Mulliqi ishte dhe do të mbetet një nga figurat më të shquara të artit shqiptar. Vdiq në vitin 1998 në Prishtinë.

Puna e tij karakterizohet nga përdorimi i guximshëm i ngjyrave, ritmi i fortë, hapësira e pafund, e ndikuar nga krahina e Dukagjinit. [1]

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozitat e Mulliqit përfshijnë: [3]

 • Pallati i Kulturës, Gjakovë (1952)
 • Foajeu i Teatrit Popullor, Prishtinë (1956, 1960, 1965)
 • Pallati i Kulturës, Smederevë ; Galeria e Shtëpisë së APJ-së, Tuzla, Rieka, Pula (1967)
 • Foajeu i Teatrit Popullor, Prishtinë (1969)
 • Salloni i Vogël Figurativ, Novi Sad (1970)
 • Galeria e APJ-së, Beograd (1973)
 • Galeria “Gjuro Sallaj”, Beograd (1974)
 • Galeria "Heleoart", Romë (1975)
 • Galeria e Arteve, Prishtinë (1979)
 • Klubi i Artistëve, Prishtinë; Galeria Bashkëkohore, Podgoricë (1980)
 • Pallati i Kulturës, Banja Luka (1981)
 • Galeria “Forum”, Zagreb (1982, 1991)
 • Galeria e Vogël, Lubjanë (1984)
 • Galeria e Shtëpisë së APJ-së, Beograd (1986)
 • Galeria Moderne, Budva (1987)
 • Galeria e KO, Grožnjan (1989, 1990)
 • La Galerie, Pejë, Galeria Kombëtare e Arteve, Tiranë (1993)
 • Galeria “Evropa”, Pejë, Galeria “Roma”, Prishtinë. (1996)

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muslim Mulliqi ka marrë këto çmime:

 • 1990, Çmimi i Parë për Pikturë
 • 1974, Çmimi Salloni
 • 1974, Çmimi i blerjes
 • 1973, Çmimi i blerjes së sallonit të Cetinjes
 • 1969, Çmimi i KAFA-s
 • 1968, Çmimi Blerës i Akademisë së Arteve të Beogradit
 • 1965, Çmimi i qytetit të Prishtinës Nëntor
 • 1954, Çmimi i Dhjetorit të Kosovës

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Robert Elsie (2010), Historical Dictionary of Kosovo, Historical Dictionaries of Europe, vëll. 79 (bot. 2), Scarecrow Press, fq. 123, ISBN 978-0810872318 Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Elsie" defined multiple times with different content
 2. ^ Review: Yugolsav Magazine. 1979.
 3. ^ Kosovo Academy of Arts and Science