Jump to content

Mustelinae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mustelinae
Minku amerikan
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Mustelidae
Nënfamija: Mustelinae
G. Fischer de Waldheim, 1817
Gjinitë

Mustelinae është një nënfamiljë e familjes Mustelidae , e cila përfshin nuselalat , ferretat dhe minkët .[1][2]

Paraprakisht ishte përcaktuar në mënyrë parafiletike të përfshihej edhe baldosat e veriut ,kunadhet , dhe shumë mustelidë të tjerë, deri në përjashtimin e lundërzave ( Lutrinae ). [3]

Mustela sibirica

Speciet e gjalla të Mustelinae[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nënfamilja Mustelinae[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotoja Gjinia Speciet e gjalla
Mustela Linnaeus, 1758 (nuselaalat, ferretat, minkun evropian dhe bukën e madhe)
Neovison Baryshnikov & Abramov, 1997


Disa nga peliçet e modës vijnë nga kjo nënfamilje: buklat e mëdha, nuselalat, minkët dhe qelbësat.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nascimento, F. O. do (2014). "On the correct name for some subfamilies of Mustelidae (Mammalia, Carnivora)". Papéis Avulsos de Zoologia (São Paulo). 54 (21): 307–313. doi:10.1590/0031-1049.2014.54.21. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Law, C. J.; Slater, G. J.; Mehta, R. S. (2018-01-01). "Lineage Diversity and Size Disparity in Musteloidea: Testing Patterns of Adaptive Radiation Using Molecular and Fossil-Based Methods". Systematic Biology. 67 (1): 127–144. doi:10.1093/sysbio/syx047. PMID 28472434. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Koepfli KP, Deere KA, Slater GJ, etj. (2008). "Multigene phylogeny of the Mustelidae: Resolving relationships, tempo and biogeographic history of a mammalian adaptive radiation". BMC Biol. 6: 4–5. doi:10.1186/1741-7007-6-10. PMC 2276185. PMID 18275614. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  4. ^ "History of Fur in Fashion: Introduction". 4 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2016. Marrë më 5 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)