Nuselala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nuselalat)

Nuselala
Nga sipër majtas në drejtim orar: Bukla, bukla e madhe, qelbësi Evropian, bukla Amerikane, qelbësi shtëpiak dhe bukla e stepave
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënfamija: Mustelinae
Gjinia: Mustela
Linnaeus, 1758
Lloji i species
Mustela erminea
Llojet
Shpërndarja e nuselalave

Nuselalë quhet çdonjëri prej gjitarëvegjinisë Mustela. Gjinia Mustela përfshin nuselalat , qelbësat , buklën e madhe , ferretan dhe minkun . Anëtarët e kësaj gjinie janë grabitqarë të vegjël, aktivë, me trupa të gjatë dhe të hollë dhe këmbë të shkurtra. Familja Mustelidae (e cila gjithashtu përfshin vjedullat , lundërzat dhe baldosat e veriut) shpesh quhet "familja e nuselalave".

Nuselalat ndryshojnë në gjatësi nga 173 në 217 mm (6,8 në 8,5 in),[1] femrat të jenë më të vogla se meshkujt, dhe zakonisht kanë gëzof të sipërme të kuqe ose kafe dhe zambakë të bardhë; disa popullata e disa llojeve kanë një pallto tërësisht të bardhë në dimër. Ata kanë organe të gjata dhe të holla, të cilat u mundësojnë atyre të ndjekin pretë e tyre në gëmusha. Bishtat e tyre mund të jenë të gjata nga 34 deri në 52 mm (1.3 në 2.0 in).[1]

Nuselalat ushqehen me gjitarë të vegjël dhe herë pas here janë konsideruar vrasës të kafshëve shtëpiake sepse disa specie gjuajnë shpendë nga fermat ose lepujt . Ata, nga ana tjetër, hanë një numër të madh brejtësish. Ato mund të gjenden në të gjithë botën, përveç Australisë , Antarktidës dhe ishujve fqinj .

Terminologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 17 speciet ekzistuese të klasifikuara aktualisht në gjininë Mustela , 10 e kanë emrin "nuselal". Ndër ato nuk janë bulkat e mëdha , qelbësat , ferretat, dhe minkët evropian . Minku amerikan dhe i zhdukuri minku i deti janë përfshirë shpesh në këtë gjini si Mustela vison dhe Mustela macrodon , respektivisht, por në vitin 1999 ata u zhvendos në gjini Neovison .[2]

Speciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Informacioni i mëposhtëm është sipas Sistemit të Integruar të Informacionit Taksonomik .

Fotoja Emri shkencor Emri i zakonshëm Gama
Mustela africana Desmarest, 1800 Nuselala e Amazonës Amerika jugore
Mustela altaica Pallas, 1811 Nuselala e malit Evropë dhe Azia veriore
e jugut
Mustela erminea Linnaeus, 1758 Bukla e madhe ose
Nuselala bisht-shkurtër
Evropë dhe Azia veriore
Amerika veriore
Azia jugore (jovendas)
Zelandae Re (jovendas)
Mustela eversmannii Lesson, 1827 Qelbësi i stepës Evropa dhe Azia veriore
Azia jugore
Mustela felipei Izor and de la Torre, 1978 Nuselala kolumbiane Amerika jugore
Mustela frenata Lichtenstein, 1831 Nuselala bisht-gjatë Amerika veriore
Amerikajugore
Mustela itatsi Temminck, 1844 Nuselala japoneze Japonia dhe ishulli Sakhalin(Rusi)
Mustela kathiah Hodgson, 1835 Nuselala barkverdhë Azia jugore
Mustela lutreola (Linnaeus, 1761) Minku evropian Evropë
Mustela lutreolina Robinson and Thomas, 1917 Nuselala e maleve indoneziane Azia jugore
Mustela nigripes (Audubon and Bachman, 1851) Nuselala këmbëzez Amerika veriore
Mustela nivalis Linnaeus, 1766 Nuselala Evropa dhe Azia veriore
Amerika jugore
Azia jugore (jovendas)
Zelanda e Re (jovendas)
Mustela nudipes Desmarest, 1822 Nuselala malaiane Azia jugore
Mustela putorius Linnaeus, 1758 Qelbësi evropian/
Ferreta (ssp. furo)
Evropa dhe Azia veriore
Zelanda e Re (jovendas)
Mustela sibirica Pallas, 1773 Nuselala siberiane Evropa dhe Azia veriore
Azia jugore
Mustela strigidorsa Gray, 1855 Nuselala kurrizi Azia jugore
Mustela subpalmata Hemprich & Ehrenberg, 1833 Nuselala egjiptiane Egjipti verior

1 Divizioni i Evropës dhe Azisë Veriore përjashton Kinën.

Hibridet në këtë gjini përfshijnë hibridin qelbësin-ferret dhe hibridin qelbësin-mink .

Nuselalat dhe kultura njerzore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuselalat janë caktuar një larmi kuptimesh kulturore.

kulturën greke , një nuselalë në afërsi të shtëpisë së dikujt është një shenjë e fatit të keq, madje e keqe, "veçanërisht nëse ekziston në shtëpi një vajzë gati të martohet",[3] pasi kafsha (bazuar në etimologjinë e saj greke) mendohej se ishte një nuse e pakënaqur që ishte shndërruar në një nuselal dhe për pasojë kënaqet në shkatërrimin e veshjeve të dasmave.[4]  Sidoqoftë, në Maqedoninë fqinje , nuselalat përgjithësisht shihen si një ogur i fatit të mirë.[3][4]

Në Mecklenburgin e hershëm , Gjermani , amulet nga nuselalat konsiderohej se kishin një magji të fortë; periudha midis 15 gushtit dhe 8 shtatorit ishte caktuar posaçërisht për vrasjen e nuselalave.[5]:255

Në Montagne Noire ( Francë ), Ruthenia dhe kulturën e hershme mesjetare të Wends , nuselalat nuk ishin për qëllim të vriteshin.[5]

Amerikën e Veriut, amerikanët vendas (në rajonin e Qarkut Chatham, Karolina e Veriut ) e konsideruan nuselalën të ishte një shenjë e keqe; kalimi në rrugën e saj nënkuptonte një "vdekje të shpejtë".[6] Sipas Daniel Defoe gjithashtu, takimi me nuselalalt është një ogur i keq. [7]Në zonat që flasin anglisht, nuselalat mund të jenë një fyerje, emër ose folje, për dikë që konsiderohet si i poshtër, lidhës ose i pabesueshëm. Në mënyrë të ngjashme, " fjala nuselalë " është një term kritik për fjalët ose shprehjet që janë të paqarta, mashtruese ose ekuivoke.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "The Weasel". The Mammal Society. Marrë më 11 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Abramov, A.V. 1999. A taxonomic review of the genus Mustela (Mammalia, Carnivora). Zoosystematica Rossica, 8(2): 357-364
  3. ^ a b Lawson, John Cuthbert (2012). Modern Greek Folklore and Ancient Greek Religion: A Study in Survivals. Cambridge UP. fq. 327–28. ISBN 978-1-107-67703-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Abbott, George Frederick (1903). Macedonian folklore. Cambridge UP. fq. 108–109. Marrë më 13 shkurt 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Thomas, N.W. (shtator 1900). "Animal Superstitions and Totemism". Folk-lore. 11: 228–67. JSTOR 1253113. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Brown, Frank C.; Hand, Wayland D. (1977). Frank C. Brown Collection of North Carolina Folklore: Popular Beliefs and Superstitions from North Carolina. Duke UP. fq. 56. ISBN 978-0-8223-0259-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Hazlitt, William Carew; Brand, John (1905). Faiths and folklore: a dictionary of national beliefs, superstitions and popular customs, past and current, with their classical and foreign analogues, described and illustrated. Reeves and Turner. fq. 622. Marrë më 13 shkurt 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)