Muzafer Korkuti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Prof. Dr. Muzafer Korkuti ka lindur 1936 në Fterrë të Kurveleshit. Ka kryer studimet e larta më 1962Universitetin e Tiranës. Është specializuar si arkeolog në fushën e prehistorisë. Gjatë veprimtarisë së tij 43 vjeçare ka drejtuar gërmime në mbi 15 qendra pre dhe protohistorike.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka botuar mbi 79 artikuj shkencor në revista shkencore brenda e jashtë vendit. Është bashkautor i teksteve universitare "Arkeologjia" 1972, 1985 dhe "Historia e Shqipërisë", "Les Illyriens", 1985 dhe "Historia e Popullit Shqiptar" 2003. Është autor i monografive: "Neolithichum und Chalkolithichum in Albanien", 1985 (Gjermani) dhe "Parailirët, ilirët, arbërit" (Histori e shkurtër), 2003. Është lektor i arkeologjisë, që nga 1968 në Universitetin e Tiranës dhe në vitet 1972-1975 në Universitetin e Prishtinës. Gjithashtu, ka dhënë leksione në Paris (Francë), Heidelberg e Munster (Gjermani), Romë, Pizë, Bari e Bolonjë (Itali), Sinsinati (SHBA) etj. Ka marrë pjesë me kumtesa e referate shkencore në disa dhjetëra simpoziume e kongrese ndërkombëtare. Është drejtor i Institutit të Arkeologjisë që nga 1998, kryeredaktor i revistës "Iliria", që nga viti 1971, dhe anëtar korrespondent i Institutit Arkeologjik Gjerman, që nga 1986.[1][2][3]

Ka mbajtur funksionin e Kryetarit të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, nga shtatori i vitit 2013, deri në shtator të vitit 2017.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kryesia e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 dhjetor 2011. Marrë më 25 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Elsie, Robert (2004). Historical dictionary of Albania. Scarecrow Press. fq. 250. ISBN 978-0-8108-4872-6. Marrë më 25 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Buitenhuis, H.; Bartosiewicz, L.; Choyke, Alice Mathea (1998). Archaeozoology of the Near East III: proceedings of the third international symposium on the archaeozoology of southwestern Asia and adjacent areas. Centre for Archeological Research and Consultancy. fq. 150. ISBN 978-90-367-0791-6. Marrë më 25 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)