Jump to content

Myslimanët grekë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gruaja greke me hixhab, Turqi, 1710

Myslimanët grekë (greqisht Ελλήνες μουσουλμάνοι Ellines mousoulmanoi), gjithashtu te njohur si rumët myslimanë, jane myslimanet me origjine greke qe e adoptuan Islamin (shpesh edhe gjuhen turke dhe idenitetin turk) ne kohen e pushtimit osman te Ballkanit jugor, pra ne periudhen e Greqise Osmane.

Pas shkëmbimit të popullsisë midis Greqisë dhe Turqisë, keto njerez jane asimiluar ne kulturen turke dhe nuk e konsiderojne veten e as nuk konsiderohen si greke.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]