Nasuh Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nasuh Pasha
Veziri i Madh i 53-të i Perandorisë Osmane
Në detyrë
5 gusht 1611 – 17 tetor 1614
MonarkuAhmeti I
Paraprirë ngaKujxhu Murat Pasha
Pasuar ngaÖküz Mehmed Pasha
Të dhëna vetjake
Vdiq më17 tetor 1614
Stamboll

Gümülcineli Damat Nasuh Pasha (vdiq më 17 tetor 1614) ishte një burrë shteti osman me prejardhje shqiptare. Ai ishte vezir i madh i Perandorisë Osmane nga 5 gusht 1611 deri më 17 tetor 1614.[1] Ai ishte nga Gjymylxhine (Komotini i sotëm) dhe ishte një damat për dinastinë osmane, pasi u martua me një princeshë osmane. Para se të bëhej kryeministër ka punuar si qeveritar i Halepit dhe i Bagdadit. Ai u ekzekutua nga Ahmeti I në vitin 1614.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (në turqisht)