Nekropoli i Trebenishtës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maska funerale e artë e gjetur në Trebenishtë, shekulli VI para Krishtit

Trebenishta është një nekropol antik që daton nga epoka e hekurit, pra rreth shekullit të VII para Krishtit. [1] Vendndodhja ndodhet afër TrebenishtësMaqedoninë e Veriut të ditëve të sotme. [1] Besohet se nekropoli është përdorur nga njerëzit nga qyteti antik i Lychnidos . Qoftë produkt i qytetërimit ilir, trak, apo i një qytetërimi të përzier trako-egjean, [2] karakteristikat e tij sugjerojnë një vazhdimësi kulturore në një zonë të gjerë, pavarësisht se aty jetonin fise të ndryshme.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trebenishta u zbulua nga ushtarët bullgarë gjatë pushtimit bullgar të Mbretërisë së Serbisë në Luftën e Parë Botërore në vitin 1918. Qeveria bullgare dërgoi arkeologun Karel Škorpil për të organizuar gërmime. Artefaktet më vonë u hulumtuan nga arkeologu Bogdan Filov . Që atëherë, janë gjetur sasi të mëdha varresh, pesë maska ari, [3] dhe disa vathë dhe pjata hekuri. Gërmimet vazhduan në vitet 1930-1934, 1953-1954 dhe 1972 në Jugosllavi. Gjetjet mbahen tani në Muzeun Arkeologjik në Ohër, Sofje dhe Beograd .

Një numër i objekteve të gërmuara në nekropol thuhet se janë importuar nga Greqia e lashtë, ndërsa pjesa tjetër janë me origjinë lokale trako-barbare me ndikime greke. [2] Gjetjet arkeologjike përfshijnë një Krater prej bronzi, një helmetë korintike, helmeta të tipit ilir [4] dhe maska funerali të artë që të kujtojnë kulturën e Egjeut. [2]

Një pasazh i korruptuar nga historiani grek Straboni sugjeron se fisi trako -ilir i Peresadëve dhe fisi ilir i Enkelejëve u bashkuan për të krijuar një shtet të ri në zonën e Ohrit modern. Nëse ky sugjerim është i saktë, atëherë varreza mbretërore e vendosur në nekropol është ajo e Peresadëve. [1]

Një maskë e artë nga Trebenishta është paraqitur në anën e përparme të kartëmonedhës maqedonase prej 500 denarë, emetuar në vitin 1996 dhe 2003.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • BDFilow, K.Schkorpil, Die archaische Nekropole von Trebenischte am Ochrida-See, Berlin und Leipzig 1927. [1]
  • La nécropole archaïque de Trebenischte, Extr. de la Revue Archéo., Janvier-Avril 1934. Vuliq (N. )
  • KUSH ISHIN AUTORËT E KULTURËS SË TREBENISHTE DHE MASKAVE FUNERAL TË ARTË, Nade Proeva, Dr. [2]
  • Viktorija Sokolovska, Etnickite nositeli na Trebeniskata Nekropola, Shkup/Ohër 1997 (Përmbledhje në anglisht)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Lewis, D. M.; Boardman, John (1994-01-01). The Cambridge Ancient History (në anglisht). Cambridge University Press. ISBN 9780521233484.
  2. ^ a b c Ilieva, Pavlina, and Petia Penkova. "Funeral golden mask and hand with a ring The necropolis of Trebeniste." ArcheoSciences. Revue d'archéométrie 33 (2009).
  3. ^ "Macedonian Golden Funeral Masks from the City of Angels & Light - Ohrid". Marrë më 2016-10-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Das goldene Antlitz des unbekannten Makedonen-königs. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)