Helmeta e tipit ilir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Helmete bronzi e tipit "ilir" nga Argolis (shek 6-5 p.e.s).

Helmeta e tipit ilir nuk duhet menduar se një lloj helmete është shpikur e mbajtur vetëm nga një popull, por që mund te jete mbajtur kryesisht nga një kulture dhe një popull.

Kjo helmetë bronzi e cila në stilimet e saj te mëvonshme mbuloi te tere kokën dhe zverkun dhe ishte e hapaur nga pjesa e fytyrës në te gjithë variantet e saj.[1] Helmeta është quajtur e tipit ilir në baze te një numri te madh te ardhura nga Iliria.[2][3]

Pamja fizike[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga pamja duke gjykuar nga evidencat arkeologjike helmeta është një evoluim i Kegelhelm ose tipi Kegel e periudhës arkaike gjetur në Argos.[4]

Tipi "ilir" i helmetës nuk pengon senset kritike te mbajtësit, ato te vështrimit megjithatë ajo pengon senset e te dëgjuarit (ndjeshmëria e të dëgjuarit).

Galeri[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Connoly, p. 60. Përcaktime te këtilla si ilire dhe atike është i përdorur në arkeologji për convenience për denotatin si një tip i veçante i helmetës dhe nuk implikon origjinën e saj.
  2. ^ Snodgrass, p. 91. With the example of the named 'Illyrian' helmet before us we should be cautious in applying regional names, but in this case it seems fair to call...
  3. ^ Sekunda, p. 53. ...helmet of the Illyrian-type so-named because of a large number of early finds that came from Illyria.
  4. ^ Connolly, faqr 60. There are several forms of Greek helmet but they all seem to have evolved from two prototypes - the Kegel and the primitive Corinthian.

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Category:Ancient helmets