Jump to content

Lopsët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lopsët ose Lopsit është emri i një fisi ilir që banonte në malet përgjatë bregdetit lindor të Detit Adriatik para dhe gjatë periudhës së Perandorisë Romake. [1][2] Lokalizimi i saktë i vendbanimit të tyre është i vështirë pasi që sipas disa burimeve ata i takonin fisit ilir të liburnëve dhe banonin në rajonin përreth Velebitit të sotëm në Bregdetin e Adriatikut në Kroaci, [3] ndërkaq, nga ana tjetër, edhe në Shqipërinë e sotme një krahinë e vogël etnografike jo larg Bregdetit Shqiptar të Jonit (Rivierës Shqiptare) mban emrin Krahina e Lopësit. [4] [5]

Fisi ilir i lopsëve përmendet nga Plini Plaku në veprën e tij me titull Naturalis Historia, [6] [7] si një fis i cili i kishte huazuar emrin e tij një prej qytezave në bregdet, Lopsica (sot Sveti Juraj në Kroaci ). Emri ka mbijetuar deri më sot si një toponim (emërvend), ashtu si edhe në mbiemrin e familjes Lopac.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wilkes, J. J. The Illyrians, 1992, ISBN 0-631-19807-5, page 95
  2. ^ The Cambridge Ancient History by Alan K. Bowman, ISBN 0521264308, page 575
  3. ^ Plini Plaku. Naturalis Historia (në anglisht).
  4. ^ Dalipi, Syrja (2001). Lopësi krenaria jonë. Gjirokastër: ABC.
  5. ^ "Qarku i Gjirokastrës - Komuna Lopsit". Shoqata e komunave. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 20 gusht 2020.
  6. ^ "PLINII NATVRALIS HISTORIAE LIBER III" (në latinisht). Marrë më 2008-07-16.
  7. ^ "Pliny the Elder, The Natural History, BOOK III. AN ACCOUNT OF COUNTRIES, NATIONS, SEAS, TOWNS, HAVENS, MOUNTAINS, RIVERS, DISTANCES, AND PEOPLES WHO NOW EXIST OR FORMERLY EXISTED., CHAP. 25. (21.)—LIBURNIA AND ILLYRICUM" (në anglisht). Marrë më 2017-11-09.