Jump to content

Audoleoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stateri i Audoleonit

Audoleon (Greek: Αὐδολέων ose Αὐδωλέων, gen:. Αὐδολέοντος / Αὐδωλέωντος; 315-285 pes) ishte një mbret i Mbretërisë së Peonisë [1], i biri i Patraus, apo Ariston, gjeneral i përgjithshëm i Aleksandrit të Madh . [2] Agisi ishte babai i Aristonit, dhe i një vajze që u martua me Pirron e Epirit . Në një luftë me fisin ilir Autariatae ai u zu ngushtë por u ndihmua nga Kasandri. [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ A Guide to the Principal Gold and Silver Coins of the Ancients: From Circ. B. C. 700 to a. D. 1. (1895) by British Museum Dept. of Coins and Medals, 2009, page 62: "... Patraus and his son Audoleon reigned over Paionia between B.C. 340 ..."
  2. ^ Heckel 2006, p. 246
  3. ^ Audoleon (në anglisht), fq. 418
  4. ^ Heckel, W. (2006) Who's Who in the Age of Alexander the Great: Prosopography of Alexander's Empire, Blackwell, Oxford.