Daunët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enë qeramike dauniane, terrakota, stili subgeometrik (Daunian II), 550-400 para Krishtit
Kolonitë ilire në Gadishulli Apenin shekullin VI p.e.s.

Daunët ose Daunianët (greqishtja e lashtë: Δαύνιοι Daúnioi; Latin: Daunii)) ishin një fis ilir japigian që banonte në rajonin e Puliasë Veriore në periudhën e antikitetit klasik. Dy fise të tjera japigiane, Peucetianët dhe Mesapët, kanë banuar në rajonin e Pulias qendrore përkatësisht jugore. Të tre fiset flisnin gjuhën mesapishte, por kishin zhvilluar kultura të ndara arkeologjike deri në shekullin e shtatë para Krishtit. Sidoqoftë, në territorin Daunian flitej gjuha oscan, ashtu siç dëshmohet nga legjendat e monedhave të gjetura në vend. [1] [2]

Daunët (Daunianët) jetonin në rajonin Daunia, i cili shtrihej nga lumi i Maleve Dauniane në juglindje deri në Gadishullin Gargano në veriperëndim. [3] Ky rajon koincidon me Provincën e Fogjias dhe një pjesë të Provincës Barleta-Andria-Trani. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Salvemini Biagio, Massafra Angelo. Storia della Puglia. Dalle origini al Seicento (në italisht). Laterza.
  2. ^ Mario Torelli (1995). Studies in the Romanization of Italy (në anglisht). fq. 142.
  3. ^ Carpenter, Lynch & Robinson 2014.
  4. ^ Carpenter, T. H.; Lynch, K. M.; Robinson, E. G. D., red. (2014). The Italic People of Ancient Apulia: New Evidence from Pottery for Workshops, Markets, and Customs (në anglisht). New York City, New York: Cambridge University Press. ISBN 9781139992701.